Gündem

AK Parti’den YSK’ya ‘Büyükçekmece’ başvurusu

UHA HABER / AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Büyükçekmece’de seçimin yenilenmesi için 130. madde gereğince YSK’ya olağanüstü müracaatta bulundu.

Büyükçekmece’de, 11 bin 186 adreste sahte seçmen yazıldığı iddiası üzerine emniyet harekete geçti. Büyükçekmece’deki tartışmanın odağında ise belediye çalışanı Mehmet Özgür Samanlı var. İddiaya göre, seçim öncesi nüfus müdürlüğünde görevlendirildi.

Samanlı, binlerce sahte seçmen kaydı yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

31 Mart’taki seçimlerde Büyükçekmece’de iki aday arasında çok az bir fark çıktı. CHP’nin adayı Hasan Akgün 4 bin 182 oy farkıyla seçimi kazandı ama ilçedeki sahte seçmen iddiaları, sonuçlar üzerinde tartışma başlattı.

AK Parti’den seçimlerin yenilenmesi talebi

AK Parti, Büyükçekmece’ye yönelik iddiaların ardından seçimlerin yenilenmesini talep etti. Başvuru, ilk kez ‘olağanüstü müracaat’ yöntemiyle yapıldı.

Başvuru gerekçesinde, ilçedeki usulsüz seçmen kayıtlarının seçim sonuçlarına tesir ettiği vurgulandı.

AK Parti’nin başvurusu, YSK tarafından 3 gün içinde karara bağlanacak.

174 bin seçmeni olan ilçeye ilişkin karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin de kaderini belirleyecek.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “seçmen kaydırıldı” iddiasına tepki gösterdi.  Öztrak, 24 Haziran’daki seçimden bu yana Büyükçekmece’de seçmen sayısındaki artışın sınırlı olduğunu belirterek, “24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Büyükçekmece’de 172 bin 351 seçmen kayıtlı. 31 Mart 2019 mahalli idareler seçiminde ise 174 bin 773 seçmen bulunuyor. Yani seçmen sayısı 2 bin 422 kişi artmış. Bunun 760’ı genç seçmenler.” dedi.

“Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış”

Ankara’da soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Büyükçekmece’de seçim öncesi bazı seçmenlerin ikamet kayıtlarının değiştirildiği iddialarını değerlendirdi.

Soylu, “Bir suç var ortada. Bir yolsuzluk yapılmış ve seçime yönelik yolsuzluk yapılmış. Ben hayatımda 201 rakamının sıfır yazıldığı ve bunun üst üste olduğu hiçbir seçim görmedim. Türkiye’de böyle bir seçim yok.” dedi.

Seçimin tartışmadan yoksun bırakılabilmesi için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye katıldığını ifade eden Soylu, “Tekrarlanması bu tartışmaların seçilecek kişileri gölgede bırakmasını ortadan kaldıracaktır.” dedi.

Kaynak: TRT Haber

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir