Avrupa

AİHM, Yunanistan’ı suçlu buldu

Tutuklulara kötü muamele yapıldığı gerekçesiyle açılan davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yunanistan’ı suçlu bularak tazminat ödemeye mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 11 mahkuma kötü muamele yapıldığı gerekçesiyle açılan davada Yunanistan’ı suçlu buldu.

Strasbourg’daki mahkeme, Yunan devletinin mahkumlara 110 bin euro tazminat ödemesine hükmetti. Yunanistan’ın mahkemenin kararına itiraz etmek için üç ay süresi bulunuyor.

Davayı, Selanik kentinin 150 kilometre güneybatısında bulunan Grenava hapishanesinden 22 mahkum açmıştı.

Mahkumlar, Nisan 2013’te hücrelerinde yapılan arama sırasında kötü muameleye uğradıklarını iddia etmişlerdi.

AİHM, en az 11 mahkumun vakasında bu iddianın doğru olduğuna hükmetti. Mahkeme, arama yapan yetkililerin mahkumlara karşı elektroşok silahı kullandığını tespit ederken, hâkim arama sırasında güvenliğin sağlanabilmesi için büyük fiziksel acıya neden olan bu silahın kullanılmasının gereksiz olduğunu vurguladı ve mahkumların olayın ardından dile getirdikleri şikayetlere yeterince kulak verilmediğinin saptandığını kaydetti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir