Çevre

Ağaç Dikerek Aral Gölü’nü Kurtarmaya Çalışıyorlar

UHA HABER / Bundan 50 yıl önce Kazakistan ve Özbekistan’ı ayıran Aral Gölü dünyanın en büyük dördüncü gölüydü. Ancak bugün gölün büyük bölümü kurudu, çevre koruma grupları çevreyi ağaçlandırarak gölden geriye kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Burası bir zamanlar Aral Gölüydü. Ancak Sovyetler Birliği dönemi sulama projeleri gölün yavaş yavaş kurumasına neden oldu. Gölün tabanı su yüzüne çıktı ve çölleşme başladı.

Göl kenarındaki Moynak kasabası artık çölle çevrili. Kronik kuraklık burada çok ciddi bir sorun haline gelmiş. Çevre görevlileri gölü kurtaramasalar da çöl oluşumunu geriletmeye çalışıyor. Özbekistan’daki Karakalpak Devlet Üniversitesi’nden Yakub Amedov, çözümü ağaçlandırmada görüyor: ‘‘Amacımız Moynak’ta çevrenin durumunu iyileştirmek. Karakalpak Üniversitesi’nin öğrencileri ağaç dikmeye yardım ediyorlar. Bugün erik, üzüm, elma, kayısı ve kiraz ağacı dikiyoruz. Binlerce ağaç dikerek çölleşmeyi önlemek istiyoruz. Ayrıca sağlıksız tuzlu göl tabanının atmosfere karışmasını durdurmaya çalışıyoruz.”

Aral Gölü’nü Kurtarma Uluslararası Fonu’ndan Vadim Sokolov da, “Geçmişte beş ila 10 bin hektarlık alanı ağaçlandırıyorduk, şimdi üç ay içinde 500 bin hektarı ağaçlandırıyoruz. Bu çalışmayı sonbaharda da sürdürmeyi planlıyoruz. Amacımız bir milyon hektarlık alana ağaç dikmek. Bu da kurumuş göl yatağının oluşturduğu çölün neredeyse üçte birine eşit’’ diye konuşuyor.

Ekibin hedefi gelecek birkaç yıl içinde 10 bin kilometre karelik alanı ağaçlandırmak.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  TAŞKENT, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir