Dünya

Afrin’de bomba yüklü araç patladı

UHA HABER Afrin’de dün sabah saatlerinde yakıt yüklü araçta meydana gelen patlamada ölü sayısı artıyor. Beyaz Baretliler dokuz kişinin öldüğünü duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre ölü sayısı 13’e çıktı.

Suriye’nin Afrin kentinde yakıt yüklü bir tanker patladı. Afrin’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler adlı ilk yardım topluluğu patlama sonucu dokuz kişinin öldüğünü açıkladı. 35’den fazla sivilin de yaralı olduğu belirtiliyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise olayda patlama sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Suriye’deki savaşı yakından izleyen örgüt, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu ve ölü sayısının artabileceği dile getirildi. Patlamanın Afrin’in girişinde araçların kontrol edildiği bir noktada meydana geldiği açıklandı.

Yerel güvenlik güçleri bölgede ve Afrin genelinde önlemlerini artırırken, Demirören Haber Ajansı (DHA) YPG unsurlarınca düzenlendiği belirtilen patlamanın faillerinin yakalanması için de çalışma başlatıldığını duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı adlı operasyonu Ocak 2018’de başlatmış, TSK destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) operasyonu sırasında YPG güçlerini bölgeden çıkarılmıştı. İki ay süren operasyonun ardından bölgede kontrolü TSK ve ÖSO elinde bulunduruyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  AFRİN, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir