Gündem

Afrin Zeytin Dalı Harekatı’nda Suriye’nin İstikrarı

SETA Stratejik Araştırmacı Abdullah Erboğa, “ABD başta olmak üzere Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate almayan tüm aktörler Suriye’deki pozisyonları ve politikalarını Afrin öncesi ve sonrası olarak değerlendirmeye tabi tutmalıdırlar” dedi.

Abdullah Erboğa, ile ilgili görsel sonucu

Abdullah Erboğa, (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘na değerlendirdiği “Afrin Zeytin Dalı Harekatı’nda Suriye’nin İstikrarı” başlıklı makalesinde, Fırat Kalkanı Harekatı’nın, Türkiye’nin güvenlik problemini kendi imkan ve kapasitesiyle çözme yolundaki ilk aşama olduğunu ve başarıyla tamamlandığını söyledi.

.Halihazırda devam eden Zeytin Dalı Harekatı ise hem sınır ötesinde terörle mücadele kararlılığının göstergesi hem de bu mücadelenin önünü kesmeye çalışan aktörlere yönelik net bir meydan okuma olduğuna dikkat çeken .Abdullah Erboğa, ABD başta olmak üzere Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate almayan tüm aktörlerin Suriye’deki pozisyonlarının ve politikalarının Afrin öncesi ve sonrası olarak değerlendirmeye tabi tutmaları gerektiğine dikkat çekti.

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili görsel sonucu

Abdullah Erboğa, “Zira bu raddeden itibaren Türkiye gerek Suriye özelinde gerekse de dış politikasının genelinde somut beklentiler ile hareket etmektedir. Afrin’de kendisine onlarca sığınak ve tünellerle yuvayapmaya çalışan, Münbiç’i sözde kantonları birleştirme ve Akdeniz’e ulaşmahedefinin eşik taşı olarak belirleyen ve Fırat’ın doğusunda otonom şekildehareket etmeye kalkan bir terör yapılanmasına karşı Türkiye’nin ulusalgüvenlik tedbirlerini uygulamaya koyması zaruridir. Ancak alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar hem içeride hem de dışarıda rahatsızlık oluşturdu” dedi.

İTİRAZLARIN HEDEFLERİ
Türkiye’de oluşan atmosferin hilafına hareket edemeyeceklerini anlayan içerideki muhalif cephenin sembolik düzeyde verdiği desteğin her tarafından törpülemeyi ihmal etmediğini açıklayan Abdullah Erboğa, “Desteğin samimiyet ölçüsü elbette tartışılamaz ancak ortaya çıkan tablo itibarıyla bir değişiklik görünmüyor. Meşhur atasözünde geçtiği gibi “Kenarın dilberi ne kadar nazik olsa da nazenin olamaz.”ded.

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili görsel sonucu

Benzer şekilde içerideki muhalif cephenin de sembolik dahi olsa yerli ve milli bir duruş sergileyemediğini.ifade edeen Abdullah Erboğa, Kodların buna müsait olmadığını, ÖSO’nun sorunsallaştırılması ve savunma sanayiinin son yıllarda gösterdiği olağanüstü başarılara rağmen yerli silah kapasitesi üzerinden Zeytin Dalı Harekatı’nı itibarsızlaştırma çabaları gibi hamlelerin bu kodların dışa vurumu olduğunun altını çizdi..

“Dışarıdan gelen tepkiler ise gerçeklikle bağdaşmayan “sivil ölümleri” iddiası arkasına saklanarak yapılan uyarılar şeklinde karşımıza çıkmaktadır” diye anlatan Abdullah Erboğa,  “Ne sahada ne de diplomatik düzlemde Suriye iç savaşında esamisi okunmayan Kıta Avrupası devletleri birer birer endişelerini dışa vurmaya başladılar. Türkiye sahada operasyonel başarılarını artırdıkça bu endişeleri ve bu yönde yapılan yayınları daha sık duymamız muhtemel. Bırakın terör tehdidi altında olmayı Suriyeli göçmenlerin Avrupa’ya yönelmesinde dahi kaosa sürüklenen bu ülkelerin Türkiye’nin terörle mücadelesine ket vurmaya çalışmaları oldukça manidar. Benzer bir terör tehdidinin yakın dönemde Avrupa’da ortaya çıkmayacağını kim garanti edebilir? Bir tarafta Astana süreci diğer tarafta ABD’nin sahadaki ittifakları karşısında Suriye denkleminde hiçbir yer edinemeyen Fransa ve Almanya gibi aktörler Türkiye’nin Suriye’de elinin daha fazla güçlenmesinden çekinmiyor artık bilakis korkuyorlar” dedi.

Abdullah Erboğa,  Türkiye karşıtlığına oynayarak PYD nezdinde ABD ve Rusya’ya karşı oluşan güven boşluğunu doldurmaya çalıştıklarını, ancak bu tutum Suriye’de gerçek bir aktör olma imkanı vermeyeceği gibi Türkiye’nin sahadaki gazabını artırmaktan başka bir işe de yarayamayacağını kaydetti.

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili görsel sonucu

SAHANIN DİNAMİKLERİ
Bir taraftan adım adım planlanan Afrin operasyonu devam ederken diğer taraftanİdlib bölgesindeki çatışmasızlık alanları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin El-Eis bölgesine konuşlanması sahadaki rejim ve müttefik unsurlarını rahatsız etmiş görünüyor.SETA Stratejik Araştırmacı Abdullah Erboğa,Türkiye’nin Halep’in güneyine konuşlanmasının hem İdlib bölgesine yönelmek isteyen rejimi hem de sahada daha fazla alan kontrolü sağlayan bir Türkiye’yi görmek istemeyen İran’ı muhtemelen öfkelendirdiğini hatırlattı.

Konvoya yapılan saldırıların Türkiye’yi bu stratejik konuşlanmadan vazgeçirme mesajı olarak okunabileceğine dikkat çeken  Abdullah Erboğa, “Afrin bölgesinde ise çok titiz bir şekilde planlanan ve icra edilen operasyonda maksimum temizlik minimum zayiat prensibi çerçevesinde hareket edildiği görülmektedir” dedi.

Abdullah Erboğa, Şehir merkezine yaklaştıkça daha riskli çatışma alanlarına girileceğinin aşikar olduğunu belirtiyor, . sabırla devam ettirildiği takdirde operasyonun başarıya ulaşmasının ve Afrin sahnesinden terör unsurlarının kazınmasının Türkiye’nin eline çok mühim stratejik kozlar verece ğini kaydetti.

Abdullah Erboğa, “Bu kozların birincisi ABD ve diğer aktörlerin verdiği destekle Türkiye karşısında güçlü psikolojik zemine sahip olduğunu düşünen PYD’nin Afrin’de alacağı darbe ile güç travması yaşamasına yol açacaktır” şeklinde anlattı..

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili görsel sonucu

SETA Stratejik Araştırmacı Abdullah Erboğa, makalesinin sonunda ,yıllarca oluşturulmaya çalışılan kurgusal planların gerçeklikle karşılaştığında ve ters yüz olmasının terör örgütünü sarsacağını söyledi.

Abdullah Erboğa, “İkinci olarak Türkiye ABD gibi müttefikleri ile nasıl bir ilişki kurmakistediğini göstermesine binaen çıkarları ve güvenlik hassasiyetlerine karşı müttefiklerinden artık bir “beklenti” içinde olmayacağını deklare etti” dedi.

“Yeni dönemde Türkiye’nin stratejik hamlelerinin hepsinde bunu görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır” diye değerlendiren SETA Stratejik Araştırmacı Abdullah Erboğa,
Üçüncüsü Türkiye’nin Suriye’de konuşlandığı alanlar itibarıyla güvenliğini tehdit edecek herhangi bir gelişmeye karşı hızlı cevap üretme potansiyelini elinde tutacaktır. Bununla birlikte Türkiye’nin Suriye’de attığı adımlar ABD’yi müttefiklik ilişkisinde yeni bir yapılanmaya ve bu ilişkiyi meydana getirecek yöntemlere sürükleyebilir” şeklinde kaydetti..

 

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir