Gündem

Afrin Zeytin Dalı Harekatı Domino Etkisi Üretecek

SETA Dış Politika Araştırmacısı Acun, “Afrin harekatı bir domino etkisi üreterek PKK/YPG’yi diğer bölgelerde de ciddi anlamda zayıf düşürecek.” dedi.

Zeytin Dalı Harekatı‘nın hava taarruzu ile ilgili görsel sonucu

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, AA muhabirine açıklamasında, Zeytin Dalı Harekatı‘nın hava taarruzuyla başladığını, akabinde devam eden kara harekatında beklenenin aksine Tel Rıfat hattı yerine kuzey ve batı akslarından Suriye’ye giriş yapan TSK’nin sürpriz bir hamle yaptığını söyledi.

Burseya dağı ile ilgili görsel sonucu

Stratejik noktaların teröristlerden bir bir temizlendiğini aktaran Acun, şöyle konuştu:

“Burseya dağı ve etrafının ele geçirilmiş olmasını büyük bir kazanım olarak değerlendirebiliriz. Afrin’in merkezi haricinde en önemli meskun mahal olan Cindere’de hakim tepeler alındı. Bülbül ve Rejo gibi yerleşim yerlerinin özgürleştirilmesi için ileri harekatların başladığı görülüyor. Harekatta önceliğin dağlık alanlara verilmesinde düz alanlarda ateş altına alınacak terör örgütü mensuplarını ileride dağlık alanlara çekilmesinin engellenmesinin de rolü olduğu düşünülebilir. Özellikle bir haftadır devam eden hava muhalefetinin bitmesiyle harekatta ciddi bir hızlanma söz konusu, TSK’nin verilerine göre 650’ye yakın PKK/YPG unsuru etkisizleştirilmiş durumda. Bu nedenle PKK/YPG’de büyük bir bozgun söz konusu.”

ABD, Rusya ile ilgili görsel sonucu

Can Acun, PKK/YPG’nin Suriye rejimi, ABD, Rusya gibi ülkelerin doğrudan yardımıyla inşa ettiği tünel, siper ve gözetleme kulelerinden oluşan savunma hattının çok kısa bir sürede aşıldığını vurguladı.

SİHA ve ATAK helikopterleri ile ilgili görsel sonucu

Fırat Kalkanı Harekatı’nda elde edilen deneyimin yanında arttırılan askeri donanımın bu operasyona etkisinin büyük olduğunu belirten Acun, “Yerli savunma sanayi ürünleri SİHA ve ATAK helikopterleri yakın hava desteği olarak çok başarılı şekilde kullanıldı. Yine TSK’nin eğit-donattan geçirdiği Suriyeli muhalif unsurların çok daha etkili olduğu, savaşma kabiliyetlerinin ciddi anlamda arttığı gözleniyor. Ayrıca sahada ciddi anlamda başarılı bir şekilde istihbarat toplanıyor. Ayrıca terör örgütünün asimetrik-hibrit savaş teknikleri etkisizleştirilmiş durumda.” diye konuştu.

Türkiye’nin ulusal güvenliğine ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne dikkati çeken Acun, bunun için Menbiç ve Fırat’ın doğusunun PKK/YPG teröristlerinden arındırılması gerektiğini dile getirdi.

Afrin’de PKK’ya vurdu ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin Afrin’de PKK’ya vurduğu darbelerin etkisinin görüldüğünü anlatan Acun, şöyle devam etti:

“Afrin harekatı bir domino etkisi üreterek PKK/YPG’yi diğer bölgelerde de ciddi anlamda zayıf düşürecek. Menbiç, Haseki, Rakka ve Deyrizor’da terör örgütü tarafından sindirilmiş bölge halkı direnç göstermeye başladı. Menbiç’te halk ayaklanmış durumda. Yine teröre hamilik yapan ABD gibi ülkeler bu işin ciddi bir maliyeti olacağını ve sürdürülemez bir noktaya doğru evrileceğini daha fazla görmeye başlayacaklar.”

***

Can Acun

Araştırmacı, Dış Politika Araştırmaları, Ankara
SETA Dış Politika Direktörlüğü’nde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Kanada’da “Kültürlerarası Diyalog Eğitimi” almıştır. Mısır’da Kahire-Türkiye Araştırmaları Merkezi’nde ve SETA Kahire’de Mısır üzerine çalışmalar yürütmüştür. Halen SETA Ankara’da Mısır ve Ortadoğu üzerine araştırmalarda bulunmaktadır.
trt.tv
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir