Türkiye

Afrika’nın tarım potansiyeli ve küresel rekabet karşısında Türkiye -1-

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Tandoğan, Tarım her ne kadar doğrudan doğruya bir uluslararası ilişkiler konusu olarak ele alınmasa da kıtlık, açlık ve susuzluk gibi faktörler üzerinden değerlendirildiğinde, çok önemli bir iç ve dış siyaset aracı haline dönüşebildiğini açıkladı.

Dr. Muhammed Tandoğan ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Tandoğan

Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığını değerlendirmede, Afrika kıtasının da tarım sektöründe geçmişten günümüze muazzam bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, fakat ne var ki bu potansiyelin, uluslararası sistemde etkili olmak ve kıt kaynaklarını çeşitlendirmek isteyen güçler tarafından istismar edilmeye ziyadesiyle açık bir halde bulunduğunu söyledi.

“Bu nedenle Afrika’da tarım konusunun üzerinde durulması, son derece büyük bir önem arz ediyor” diyen Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan,. “Zira dünya üzerindeki toprakların verimliliği hızla tükeniyor. Avrupa’daki ve ülkemizdeki toprakların ortalama verimlilik süresine kimyasal gübreleme ve kullanılan yanlış yöntemler nedeniyle 70-80 yıl civarında ömür biçiliyor”dedi.

Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan, sahadan alınan bilgilere göre, Afrika’da ise bu süre 200-250 yıl olarak öngörüldüğünü, bunun temel nedenin ise, kıta ülkelerinin birçoğunda toprakların uzun süre boş kalması (ekilip biçilmemesi) ve teknolojik imkânsızlıklar nedeniyle, teknolojinin olası zararlı etkileriyle henüz pek tanışamamış olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Örneğin Zambiya’da yapılan toprak analizlerinde, en az 150 yıldır ekilmeyen ve çok daha uzun verimlilik ömrüne sahip olması beklenen toprakların olduğu, sahadan aktarılan bilgiler arasında.

Az masrafla çok kazanç fırsatı: Tarım yatırımları

Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan, böyle bir ortamda, kıtanın toprak analizinin yapılmasının elzem bir durum teşkil ettiğini hatırlatarak, söz konusu toprak analizlerinin, kıta ülkelerine samimiyet ve muhabbetle yaklaşıp kıtanın kalkınması için fayda sağlamak isteyenler gibi, kıtanın verimliliğini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen güçlerin de yapabildiğine dikkat çekti.

Afrika’daki toprakların daha az emek ve masrafla daha çok mahsul verebilecek durumda olmasının da çeşitli aktörlerin dikkatini bu kıtaya yönelttiğini anlatan Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan, “Örneğin Sudan’ı ele aldığımızda, her ne kadar aksi iddia edilse de bu ülke topraklarının hektar başına gübre ihtiyacı ve verimlilik oranı bağlamında, muadillerine kıyasla çok daha iyi durumda olduğu görülüyor” ifadesini kullandı.

Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan, Dünyada hektar başına 8, Türkiye’de ise 10 kg gübre gerekirken, Sudan’da hektar başına kullanılacak 4,5-5 kg gübre verimlilik açısından yeterli olabildiğini açıkladı.

Sudan özelinde olduğu gibi, kıtanın genelinde de tarım arazilerinin oldukça bol, tarım makinelerinin oldukça ucuz ve asgari ücretin (işgücü ihtiyacı anlamında) nispeten düşük olmasının, kıtada maliyeti düşük üretim yapma imkânı sağlandığını ifade eden Yrd.Doç.Dr. Muhammed Tandoğan, “Bu durum ise üreticiler için masrafı azalttığından dolayı, oldukça kârlı bir hasat anlamına geliyor. Böylece Afrika, çoğu kez yoksullukla ve kıtlıkla baş eden bir kıta imajı çizmesine -ya da bu yönde suni bir imaj oluşturulmasına- rağmen, doğru yöntemlerle tarım yapıldığında, bereket fışkıracak bir coğrafya olarak karşımıza çıkıyor” dedi. (devam edecek)

HABER : Ataner YÜCE

banner9

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir