Şehir Haberleri

Afganistan uyruklu 227 göçmen sınır dışı edildi

Erzurum’un Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi’nde işlemleri tamamlanan Afganistan uyruklu 227 göçmen,  Erzurum Havalimanı’ndan özel seferle sınır dışı edildi.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucuTürkiye’ye yasa dışı yollarla giriş yaptıktan sonra, Van ve Ağrı üzerinden günlerce yürüyerek Erzurum’a kadar gelen göçmenler yakalandı.

Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi’nde işlemleri tamamlanan Afganistan uyruklu 691 göçmenden 227’si, sabaha karşı Erzurum’dan Kabil’e düzenlenen charter seferle sınır dışı edildi.

İşlemleri tamamlanan 464 göçmen ise, en kısa sürede sınır dışı edilecek.

Şu an Erzurum’da bulunan yaklaşık 3 bin göçmen de bir ay içerisinde ülkelerine gönderilecek.

“Aralarında 7-8 kez gidip gelen var”

Afganistan Havayolları Satış Sorumlusu Süheyla Shalizi, büyük çoğunluğu genç erkeklerden oluşan Afganistanlıların, 4 saatlik bir yolculuktan sonra ülkelerinde olacağını söyledi. Shalizi, “24 saat içerisinde 691 Afgan 3 uçakla gönderilecek. Bunadan giden gençlerin çoğu tekrar döneceğini söylüyor. Aralarında 7-8 kez gidip gelen var” dedi.

Afganistan’dan çıktıkları yolculuğun Erzurum’da sona erdiğini söyleyen göçmenler ise, terör örgütü Taliban’dan canlarını kurtarmak ve çalışmak için geldiklerini belirterek, ya yasa dışı yollardan ya da pasaportlu olarak geri döneceklerini dile getirdi.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir