Dünya

Afganistan: Taliban lideri öldürüldü

https://cdn.yenisafak.com.tr/reklam/4haziranakpartiwebmasthead/955X250/images/955x250-image.jpg

Afganistan Savunma Bakanlığı, Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah’ın ABD hava kuvvetlerinin düzenlediği saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

Afganistan Savunma Bakanlığı, Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah’ın ABD hava kuvvetlerinin Afganistan’ın Kunar eyaletine Perşembe günü düzenlediği hava saldırıda öldüğünü açıklandı.

Kabil’de Savunma Bakanlığı adına açıklama yapan sözcü “Taliban’ın lideri Molla Fazlullah’ın ABD ve Afganistan’ın ortak düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü” doğruladı. Pakistan ise konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.

ABD ordusu sözcüsü bölgeye gerçekleştirdikleri hava saldırısında terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin hedef alındığını açıklamış ancak herhangi bir isim vermemişti. Saldırıya ilişkin detay vermeyen sözcü Afganistan Talibanı ile Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin Ramazan bayramı nedeniyle ilan ettiği bir haftalık koşulsuz ateşkese uyduklarını ifade etmişti.

ABD basınına yansıyan haberlere göre Molla Fazlullah Pakistan ordusunun Taliban’a yönelik artan saldırıları sonrası Afganistan sınırlarında bulunan Kunar’a kaçmıştı.

ABD’nin Mayıs ayında başına yaklaşık 5 milyon dolarlık ödül koyduğu Taliban lideri Pakistan’da gerçekleştirilen sayısız kanlı saldırıdan ve 2010 yılında New York’ta arabayla bombalı saldırıya teşebbüs etmekten sorumlu tutuluyordu.

KAYNAK : AFP, Uha Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir