Avrupa

Aday olmayacağını açıklayan Merkel’in halefi kim olacak?

Almanya ve Avrupa’da en uzun süre koltuğunda oturan liderlerinden Şansölye Angela Merkel Hristiyan Demokrat Birlik CDU partisinin 18 yıldır genel başkanlığını yapıyor.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucuMerkel, Aralık ayında yapılacak kongrede yeniden aday olmayacağını açıkladı ve kendisi için bunun son dönem olduğunu söyledi.

Peki 64 yalındaki tecrübeli politikacının yerini kim alacak? Dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Almanya’ya ve dolaylı olarak Avrupa kıtasına kim yön verecek? Bu sorunun cevabı Cuma günü Hamburg’da yapılacak parti kongresinde belli olacak.

İki isim ön planda

CDU liderliğini alan kişi aynı zamanda Avrupa’nın da de facto lideri olacağı için siyasiler arasındaki yarış hayli kızışmış durumda. İki isim diğerlerinin önüne geçiyor: Biri Annegret Kramp-Karrenbauer, diğeri Friedrich Merz.

Karrenbauer pek çok açıdan Merkel ile benzerlikleri olan bir isim. Bu nedenle kendisine zaman zaman mini-Merkel deniliyor. Merz ise partide Merkel’e olan muhalefeti ile tanınıyor ve güce kavuşursa radikal bazı değişiklikler yapmayı vaat ediyor.

Karrenbauer Saarland eyaletinin son yedi yıldır başındaki isim ve anketlerde oldukça güçlü. Merz ise 10 yılı aşkın bir süre sonra yeniden politikaya dönen bir iş adamı. Merkel’in tepkisel tutumlarından ve uzlaşmacı politikalarından haz etmeyen Merz anketlerde şimdilik ikinci sırada görüne de popülerliği hızla yükseliyor.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuDeğişim baskısı artıyor

Merkel’in gönlünden geçen ismin Karrenbauer olduğu bir sır değil ancak parti içerisinde gerek göçmen politikası gerekse son genel ve yerel seçimlerde yaşanan kayıplar nedeniyle değişim gerektiğini düşünenlerin sayısı oldukça yüksek.

Karrenbauer tıpkı Merkel gibi siyasete rasyonel yaklaşımı ile tanınıyor. Sosyal olarak muhafazakar ve eşcinsel evliliğe karşı çıkmakla tanınan Karrenbauer, aynı zamanda asgari ücret ve işçi haklarının güçlü bir destekçisi. Merkel ile pek çok ortak görüşe sahip olan Karrenbauer göç konusunda da Merkel gibi Avrupa çapında bir çözümden yana.

Bir dönem partinin eski parlamento grup başkanı olan Merz finans dünyasının en büyüklerinden BlackRock Almanya’nın başkanı olarak görev yapmaktaydı fakat Merkel’in bırakacağını öğrenir öğrenmez bu pozisyona aday olan ilk kişi oldu. Partideki şahin muhafazakar kanadın bir üyesi olan Merz, ‘Leitkultur (öncü kültür)’ kavramını ileri sürerek Müslüman göçmenleri Alman gelenek ve değerlerini benimsemeye çağırması ile tanınıyor. 62 yaşındaki Merz ayrıca yıllık vergi beyannamesini basitleştirme önerisiyle de medyada ön plana çıkmış bir isim.

Merkel’in CDU liderliği devam ediyor ancak Merkel sonrası için belirlenen kişinin bir sonraki federal seçim olan Ekim 2021’de Şansölye adayı olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

HABER : Sertaç AKTAN

BERLİN, EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir