Şehir Haberleri

Adana’dan NASA görevlisine esprili soru

Yüreğir Bilim Şenliği’nde NASA görevlisi kendisine sorulan, “Adana çok sıcak, güneşe ateş etsek serinlememize yardımcı olur mu” sorusuna “Ateş etmek yetmez, füze fırlatmak lazım” cevabını verdi.

Yüreğir Bilim Şenliği’nin son gününde, NASA’da görevli Uzay Bilimci Umut Yıldız ile görüntülü canlı bağlantı kuruldu.

Çukurova Üniversitesi, Bilim Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu, Çukurova Teknokent ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜBİTAK’ın desteği ile gerçekleştirilen Yüreğir Bilim Şenliği’nde, Umut Yıldız Telekonferansla, şenlik meydanında çocuklara NASA’da yapılan uzay çalışmalarını ve evrenin bilinmeyenleri hakkında bilgi verdi.

NASA’da görevli Uzay Bilimci Umut Yıldız, telekonferansın sonunda kendisine bir kız çocuğu, “Adana çok sıcak, güneşe ateş etmek serinlememize yardımcı olur mu” diye sordu.

Umut Yıldız ise esprili soruya yine esprili şekilde, “Ateş etmek yetmez füze fırlatmak lazım” diye cevap verdi.

Gülümseten soruya verdiği esprili cevabın ardından Umut Yıldız, “Kaliforniya da çok sıcak ama biz burada güneşe ateş etmiyoruz, tabi ki faydası yok” dedi.

Yüreğir Bilim Şenliği 4 gün sürdü

Atakent Mahallesi’nde 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim, Tarih ve Kültür Kompleksi’nde 4 gün süren Yüreğir Bilim Şenliği’nde, THK Motorlu Yamaç Paraşütü gösterisi, temsili model roket fırlatımı, bilimsel deneyler, bilim şov, bilim oyunları ve müzikal gösteriler gerçekleştirildi.

Ziyaretçiler, Yüreğir Belediyesi Bilim Merkezi’nde yer alan Planetaryum’da güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösterimle, çarpıcı bir anlatımla evrenin derinliklerine gizemli bir yolculuk yaptı.

Özellikle bilimsel deneyler, roket fırlatma ve şenlikte sergilenen Çukurova Üniversitesi’nin geliştirdiği “1.5 Adana” isimli elektrikli otomobil etkinliğe katılan çocukların yanı sıra büyüklerin de ilgi odağı oldu.

ADANA, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir