Dünya

Adalet Bakanı Gül Washington’da

UHA HABER / Amerika ziyareti kapsamında New York ve Connecticut’ın ardından Washington’a geçen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, resmi temaslarına dün başladı. 

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

Gül, ABD Adalet Bakanı William Barr’la dün yerel saatle 14.30’da biraraya geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Adalet Bakanı, görüşmenin ardından Kongre’ye geçti.

Edinilen bilgiye göre, Gül ABD Adalet Bakanı’yla görüşmesinde, Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iadesine yönelik taleplerini bir kez daha dile getirdi. Gül ve Barr’ın ilk yüz yüze görüşmesinde iki ülke arasındaki adli işbirliği de ele alındı. Gül ayrıca, 30 Mayıs’ta açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesinin ayrıntılarını paylaştı.

Türkiye’de üç yıla yakın hapis yattıktan sonra denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak cezaevinden tahliye edilen eski NASA çalışanı Serkan Gölge’nin ve halen Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikan konsolosluğu çalışanları ve Amerikan vatandaşlarının da görüşmede gündeme gelmiş olması muhtemel.

Adalet Bakanı Gül’ün yapacağı bu görüşmeyle, Gülen’in iadesine ve “FETÖ”ye ilişkin iki ülke arasındaki görüşme sayısı 7’ye yükselecek. Son görüşme, ABD heyetinin 3-4 Ocak 2019’da Ankara’yı ziyaretinde yapılmıştı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD Adalet Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından 1 Mart 2019’da William Barr’a tebrik mektubu göndermiş, Gülen’in ve Gülen yapılanması üyelerinin iadelerine vurgu yaparak, Türkiye’nin bu konudaki beklentilerini aktarmıştı.

Abdülhamit Gül, 2018 Ağustos ayında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile beraber, o dönem Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın tutuklanması ve hapiste tutulmasındaki rolleri nedeniyle ABD tarafından yaptırım listesine alınmıştı.

Gül bugünkü temasları kapsamında Kongre’de de görüşmelerde bulundu. Gül yerel saatle akşam Türk basın mensuplarıyla bir araya gelerek, temaslarını değerlendirecek.

WASHİNGTON, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir