Avrupa

AB’ye İnsan Hakları Sözleşmesi’ne katılın çağrısı

UHA HABER / Avrupa’da hukukun üstünlüğünü korumak için kurulan Avrupa Konseyi (AK) Avrupa Birliği’ne (AB), İnsan Hakları Sözleşmesi’ni imzalaması çağrısında bulundu.

EuroNews‘te yer alan haberde, AB’den bağımsız işleyen 47 üyeli Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, son yıllarda AB’nin aldığı tartışmalı kararlardan dolayı insan hakları konusunda açıklığa kavuşturulamayan ‘gri alanlar’ bulunduğunu söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde konuşan Jagland, “Rusya ve Türkiye dahil Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke sözleşmeyi imzaladı. Bağımsız adli incelemeye tabi tutulmayan Avrupa Birliği’i de bir an önce bu adımı atmalı.” dedi.

Mahkeme AB’nin Sözleşmeyi imzalamasına 2 defa karşı çıktı

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı daha önce iki defa Avrupa Birliği’nin insan hakları sözleşmesini imzalamasına karşı çıktı.

1970 yılından bu yana Avrupa Birliği’nin bu konuda somut adım atmadığını ifade eden Jagland, İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ters düşmesi halinde Avrupa Birliği’nden hiç bir şekilde hesap sorulamadığını belirtti.

AB-Türkiye anlaşması ve Frontex eleştiriliyor

AB’nin dış sınırlarını korumaktan sorumlu Frontex ajansı son zamanlarda sığınmacılara yönelik yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Frontex sığınmacılara kötü davranmakla suçlanıyor, ajans suçlamaları reddediyor. Jagland, Frontex ajansının “işkenceyi, insanlık dışı muameleyi yasaklayan” yasalara bağlı olarak işlediğini, ancak Avrupa Birliği’nin İnsan Hakları Sözleşmesini imzalaması ile birlikte adli incelemenin daha açık ve net yapılabileceğini.” söyledi.

İnsan hakları örgütleri AB’nin kararları ile ilgili ciddi sorunların yaşandığını öne sürüyor. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan tartışmalı sığınmacı anlaşması da eleştiriliyor.

Ekim 2009 yılından bu yana Avrupa Konseyi Başkanlığını yürüten Jagland bu görevi çarşamba günü Hırvatistanlı Marija Pejcinovic Buric’e devredecek.

1949 yılında Strasbourg’da kurulan Avrupa Konseyi insan hakları, hukukun üstünlüğü ve çoğulcu demokrasi ilkelerini korumayı ve güçlendirmeyi hedefliyor.

HABER : Gülsüm ALAN

BRÜKSEL, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir