Avrupa

Abu Dabi Veliaht Prensi Merkel İle Görüştü

UHA HABER / Abu Dabi Veliaht Prensi Al Nahyan, Berlin’de Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü. 

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın haberine göre, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Berlin’de Almanya Başbakan Angela Merkel ile görüşme gerçekleştirdi. Dün bir akşam yemeğinde ikili ilişkileri ve bölgedeki durumu ele alan Merkel ve Al Nahyan, görüşmeden önce başbakanlık konutunda ortak basın açıklaması yaptılar.

Açıklamada Almanya’nın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile daha kapsamlı bir stratejik ortaklığa doğru ilerleyeceğini ilan eden ikili, her iki tarafın da daha geniş bir stratejik ortaklık için çalıştığını ifade etti. Siyasi işbirliği, ekonomik ilişkiler, enerji, çevre ve iklim değişikliği alanları dahil olmak üzere, diğer ilgi alanlarının da dikkate alınacağı belirtilen açıklamda, bu sayede iki ülke arasındaki ilişkinin “yeni bir seviyeye” yükseltmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Merkel, her yıl bir milyon Alman turistin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gittiğini ve bunun da artan temasların bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

BAE’nin hoşgörü girişimini vurgulayan Merkel, “Özellikle bölgedeki çatışmalar karşısında farklı dinler ve mezhepler arasında ve komşular arasında köprü kurmanın önemi hakkında konuştuk” diye konuştu ve aşırılıkçılığa ve nefrete karşı, halklar arasındaki hoşgörü ve dostluk ile kararlı bir şekilde mücadele edilebileceğini ekledi.

Terörle mücadele konusundaki işbirliklerini arttıracaklarını vurgulayan iki ülke, aynı zamanda kendi bölgelerinde stabilize edici bir rol oynamaları gerektiğini kaydettiler.

İran konusunda ise, hem BAE hem de Almanya bölgedeki artan gerilimlerden endişe duyduklarını belirterek, İran’ı yapıcı bir rol oynamaya ve bölgede tırmanmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya çağırdı. Bu çağrının bölgedeki tüm aktörler için de geçerli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Libya ile ilgili, çatışmaya askeri bir çözümün bulunamayacağı vurgulandı ve aynısının Suriye için de geçerli olduğu belirtildi.

Her iki ülke de Yemen ihtilafına siyasi bir çözüm bulunması ve BM Güvenlik Konseyi Kararlarına uyulması konusunda ısrar ediyor. Yemen’deki muhalif husilere ise “komşu ülkelere karşı tüm provokasyon veya tehditlerden kaçınmaları” çağrısı yapıldı.

Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında 2004 yılından beri stratejik ortaklık bulunuyor.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir