Ekonomi

ABD’ye 40 milyar dolar ilave ihracat fırsatı

UHA HABER / ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kalabalık bir heyetle iki ülkenin ticaret hacminin artırılması için Türkiye’ye geliyor. Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ziyaret ile ilgili önemli ayrıntıları TRT Haber’e anlattı.

TRT Haber / Abdulvahap Kartal

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Türkiye ziyareti öncesi Washington’da Türk-Amerikan iş dünyası temsilcileriyle görüştü. Görüşmeye, Türkiye-Amerika İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da katıldı.

İki ülkenin de ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak istediğini ifade eden Yalçındağ, “Şu anda 20-22 milyar dolar iki ülke arasında ticaret hacmi var. Bunu 100 milyar dolaraa çıkarmak demek ülkemiz için şu manaya geliyor; eğer ithalat ve ihracat oranı dengeli düşünecek olursak eğer biz ilave 40 milyar dolarlık daha satış yapacağız Amerika’ya demek.” diye konuştu.

Birçok sektörün ABD’ye ihracatta önünün açılacağının altını çizen Yalçındağ, “Bizim tarafımızdan baktığınız zaman beyaz eşya, tekstil, otomotiv yedek parçası ve inşaat malzemeleri dediğimiz sektörlerde çok fazla öne çıkan durumumuz var.” dedi.

Ziyaretinin ilk 3 gününü İstanbul’da geçirecek olan Ross, iş dünyasının temsilcileriyle görüşecek. Ardından Ankara’ya geçecek ve hem Ticaret Bakanı hem de Hazine ve Maliye Bakanı ile görüşmeler yapacak. Bunların ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Görüşmeler sonrasında yeni yol haritası belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile ay sonunda New York’ta bir araya gelecek. Yol haritasının 25 Eylül’deki 10’ncu Türkiye Yatırım Konferansı’nda iki lider tarafından açıklanması bekleniyor.

İSTANBUL, TRT Haber, UHA HABER

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir