Kültür-Sanat

Abdülmecid Efendi Köşkü ‘İçimdeki Çocuk’ Sergisiyle Kapılarını Açtı

UHA HABER / Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminin önemli eserlerinden olan  Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali boyunca Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç koleksiyonundan eserler ile  ‘İçimdeki Çocuk’ sergisine kapılarını açıyor.

Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali süresi boyunca Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi sanat severlere sunuyor.

Büyük bir titizlikle birçok nadide parçanın bir araya getirdiği sergi, ülkemizden ve dünyadan 60 kadar sanatçının 17’nci yüzyıldan itibaren günümüze kadar olan  100’den fazla eseri sanatseverlerle buluşturuyor.

Koç Holding’in 2007-2026 yılları arasında sponsorluğunu yaptığı serginin amacı; kültürel mirası yaşatma ve sanata genel erişimini sağlamaktır.

Károly Aliotti’nin sanat danışmanlığını üstendiği  ‘İçimdeki Çocuk’ sergisi, çoğunlukla çocukluk döneminde varlığını sürdüren ancak yetişkinlerin yaş geçirdikçe yitirdiği;sınırların zorlanmasına neden olan, imkansızı bilmeyen çocuk aklını, içimizdeki çocuğu dinlemeye davet ediyor. Küçük Prens’in yazarı ünlü yazar Antoine de Saint Exupéry’nin “Her yetişkin önce çocuktu… Ama pek azı bunu hatırlıyor” sözünün altını çizen sergi, Picasso’nun yağlı boya tablosundan, Küçük Prens’in orijinal çizimlerine, çağdaş sanattan, bu sergiye özel üretilen enstalasyonlara ziyaretçilerin içlerindeki çocuğu uyandırmayı hedefliyor.

İstanbul’un yoğun stresinden uzaklaşmak için sizlere güzel bir fırsat sunuyor. 10 kasıma kadar sürmesi planlanan sergi yoğun ilgiden dolayı 29 aralığa kadar bütün sanat severlere, çocuklara kapılarını açık tutacak. Sergi pazartesi hariç her günü 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Not: Fotoğraflar Leyla Elma’ya aittir.

[UHA Haber Ajansı, 16 Kasım 2019]

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir