Şehir Haberleri

ABD’nin Yeni Büyükelçilik Binası’nın Sokağı ‘Malcolm X’

Ankara’da Çukurambar semtinde ABD’nin yeni büyükelçilik binasına ev sahipliği yapacak sokağın adı Malcolm X Sokağı olarak değiştirildi.

HABER : Yıldız YAZICIOĞLU

ANKARA, VOA, UHA HABER

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine 1478’inci sokağa Malcolm X adının verildiğini duyurdu.

Belediye ekipleri, sabah saatlerinde yeni büyükelçilik binası giriş-çıkış noktasındaki sokakta tabela değiştirme işlemlerini tamamladı.

Yeni adıyla Malcolm X Sokağı’nda, yoğun güvenlik önlemleri altında ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin taşınacağı yeni bina inşa ediliyor.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Çukurambar’da yeni bina için sözkonusu arsayı Gazi Üniversitesi’nden ihale yoluyla satın almıştı. Gazi Üniversitesi’nden önce arsanın Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir parçası olması da tartışma yaratmıştı. Oysa arsa, Çukurambar’da tamamıyla yapılaşmış bir bölgede bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 73’üncü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için gittiği New York’ta ABD’li Müslüman siyasetçi ve insan hakları savunucusu Malcolm X’in kızları Qabilah ve İlyasah Şahbaz’la görüşmüştü.

İlyasah Şahbaz, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Kendisi beni Türkiye’ye davet etti. Sayın Erdoğan, Ankara’da bir sokağa babamın adını vermeyi planladığını söyledi ve bizi sokağın açılışına davet etti. Muhtemelen bu, bu sene içinde gerçekleşecek” demişti.

Daha önce de Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PYD-YPG yapılanmasına destek vermesini protesto etmek amacıyla ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin mevcut binasının bulunduğu Nevzat Tandoğan Caddesi’nin adı 14 Şubat’ta değiştirilmişti.

Caddeye Türkiye’nin Suriye’de o dönem yürüttüğü askeri operasyonun adı olan Zeytin Dalı Caddesi adı verilmişti.

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir