Gündem

ABD’nin Suriye’den Çekilmesi ve Bölgesel Siyaset

UHA Haber / SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından bugün saat 14.00’de Ankara’da ‘ABD’nin Suriye’den Çekilmesi ve Bölgesel Siyaset’ konulu bir panel düzenlenecek.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyonun başlayacağını ilan etmesi sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde ABD Başkanı Suriye’den çekilme kararı almış ve bu kararını kamuoyuna ilan etmişti.

ABD’nin bu kararını müteakip Türkiye operasyonu ertelemiş, Suriye’den çekilme hususunu koordine etmek için iki ülke arasında üst düzey görüşmeler gerçekleşmişti.

Bu görüşmeler sonrasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulabileceği ifade edilmiştir. Fakat güvenli bölgenin nasıl ve hangi aktörler tarafından inşa edileceği konusunda netlik bulunmazken, ABD’den 200 askerin Suriye’nin kuzeyinde kalacağı ilan edilmişti.

ABD’nin bu kararı İran, Rusya, Esed rejimi ve Suriyeli muhalifler gibi birçok aktör için de önem arz etmektedir. Suriye’de en etkin bölgesel aktörlerden olan İran için ABD’nin Suriye’den çekilmesi ne ifade etmektedir? Suriyeli muhalifler ve Suriye halkı ABD’nin Suriye’den çekilmesini nasıl karşılıyor? Türkiye’nin hedefleri ve endişeleri nelerdir? ABD ve Türkiye arasındaki müzakereler nasıl ilerliyor ve ABD içindeki güç dengeleri Suriye’den çekilme sürecini nasıl etkiliyor?

Panel: ABD’nin Suriye’den Çekilmesi ve Bölgesel Siyaset


  • Tarih : 06/03/2019
  • Saat :14:00 : 16:00
  • Yer : SETA Ankara
  • Bitiş  : 06/03/2019
  • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

  • Moderatör : Murat Yeşiltaş, SETA
  • Konuşmacılar :Kılıç Buğra Kanat, SETAOytun Orhan, ORSAMHakkı Uygur, İRAM

ANKARA, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir