Gündem

ABD’nin Suriye’den Çekilme İhtimali

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, Amerikan Başkanı Trump’un, Suriye’den bir an önce çekilmek istediğini dile getirdiğini açıkladı.

ABD’nin Suriye’den Çekilme İhtimaliyle iligili (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamada bulunan Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Aslında bu ilk defa değil. Trump bu lafı zaten seçime giderken de ediyordu. İktidara geldikten sonra da etti. Şimdi de söylüyor. Burada birkaç soru akla geliyor. Bu gerçekleşir mi? Gerçekleşmeli mi? Gerçekleşirse Türkiye’yi nasıl etkiler? Gerçekleşmezse ne olur? Öncelikle şunu söylemek lazım” dedi.

“Amerikan başkanı her ne derse desin, Suriye’den çekilmek öyle kısa vadede olacak bir durum değil” diye ifade eden Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Sözüm ona DEAŞ‘la mücadelenin sonuna gelinmiş ve zafer ilan edilmiş. Artık Suriye’de durmayı gerektirecek bir durum kalmamış. O yüzden çekileceklermiş. Tabii ki bu hikâye gerçeği yansıtmıyor” şeklinde değerlendirdi.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın,  Amerika’nın Suriye’ye DEAŞ’la savaşmak üzere gelmediğini hatırlatarak, “Bir vekalet savaşının parçası olarak geldi. Vekalet savaşı tamamlanmış değil. Bu nedenle Amerika’nın da bir yere gideceği de yok. Bir yandan PYD‘ye sahip çıkmak adına İran’ı, Suriye’de dengelemekten bahsediyorlar bir yandan Suriye’den çekilme lafları ediyorlar. İkisi birden gerçek olamaz. Ama ikisi birden yalan ve yanlış olabilir” dedi.

Amerika’nın İran’ı dengelemesinin de garanti  olmadığına dikkat çeken . Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, dengelemek için PYD’yi kullanacağı lafının da gerçekçi olmadığını, . çekip gideceğini de inandırıcı  bulmadığını belirtti.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Ama hep söylüyorum. Amerika’nın bu laflarını ciddiye almaya gerek yok. Her ne derse desinler yapacaklarını yapacaklar. Söylenilenler üzerinden Amerikan siyasetini analiz etmeye çalışırsanız yanılırsınız. Bu nedenle bu hikayenin baştan sona yanlış kurulduğunu bilmek lazım” dedi.

Bu açıdan bakıldığında Amerika’nın Suriye’den çekilmek gibi bir planın olmadığının ortaya çıkacağını kaydeden Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Fakat dikkat etmek lazım, kalmak gibi de bir planı yok. Planı olmadığı için olduğu yerde duruyor. Peki bu durum Türkiye için tercih edilebilir bir durum mu? Bu soru üç yıl önce sorulsa böyle cevap vermezdim ama Türkiye’nin son dönemde atabildiği adımlara bakarsanız Amerika’nın hareketsiz kalmasını Türkiye’yi özgürleştiren büyük bir şans olarak okuyorum” diye açıkladı.

“Amerika’nın bu hali bize kendi başımıza daha etkin bir aktör olma şansı sundu” ifadesini kullanan  Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Bedelini ödedik. Şimdi semeresini toplama zamanı. Türkiye’nin tüm sınır boylarını terör örgütlerinden temizlemek için muazzam bir şans var karşımızda. Eğer Fırat Kalkanı ve Zeytindalı başarılarını tekrar edebilirsek, bu süreçten çok daha güçlü bir aktör olarak çıkarız. Ancak Amerika’nın bütünüyle çekildiği veya bütünüyle yeniden geldiği bir durum Türkiye’nin bu ilerleyişini sekteye uğratabilecek sonuçlar doğurabilir” dedi.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, Amerika’nın bütünüyle çekilirse Türkiye ile Rusya arasındaki mevcut uzlaşıyı ayakta tutan faktörün ortadan kalkmış olacağını belirterek,  “Bu da Türkiye ile Rusya’nın Suriye üzerinde ve PYD bölgesinde hızlı bir rekabete sürüklenmesini gerektirebilir. Bunun fırsatları olmasına rağmen riskleri de mevcut” ifadesini kullandı.

Öte taraftan Amerika’nın topyekûn bir geri dönüşü tüm ülkelerle beraber Türkiye’nin hareket alanını da kısıtlayabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, Türkiye’nin bir gün Amerika’nın Rusya’ya karşı bir dengeleyici rolü oynamasını tabii ki tercih edeceğini, fakat o vakitin bu vakit olmadığını söyledi.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Türkiye ilerleyip terör örgütünü bütünüyle sınırlarından temizlemeden önce bazı örgütler, geri dönecek olan Amerika’nın oluşturacağı kalkan altına sığınabilirler… Çekiç güç benzeri oluşumlar ise bizi en fazla rahatsız edecek durumların başında geliyor” dedi.

Türkiye’nin kendi sınırlarını kendi iradesiyle temizlemesinin ardından artacak bir Amerikan müdahalesinin ise Ankara’nın kazanımlarını istikrarlı hale getirecek sonuçları doğurabileceğini söyleyen Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, Zira o saatten sonra statükoyu değiştirmenin, kimse adına kolay olmayacağını ifade etti.

Doç. Dr. Hasan B. Yalçın, “Ama şimdi PKK ile hesaplaşmak için uygun bir ortam varO hesaplaşma tamamlandıktan sonra Amerika’nın İran’a karşı sahaya inmesi, Türkiye’yi daha kıymetli bir ortak yapar. Böylece Türkiye’nin teröre karşı kazandığı zafer kurumsallaşır. Yani kısaca söylemek gerekirse, Amerika’nın İran’a karşı sahaya inmesi, Türkiye’yi prensipte rahatsız etmez ama zamanlaması önemli” diye kaydetti.

Ataner YÜCE ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir