Gündem

ABD’nin Suriye’deki kirli silah trafiği

UHA Haber / ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği 23 bin tır silahın birçoğu DEAŞ’a satıldı. Ciddi miktarda ağır silah ise terör örgütünün merkez üssü Kandil ile Sincar yapılanmasına gönderildi.

Mustafa Kemal ATATÜRKABD, Suriye’de süren iç savaşta, bölgeyi adeta silah pazarına çevirdi. Özellikle, terör örgütü YPG/PKK’ya verilen silah ve mühimmat bölgede kirli bir silah trafiği ortaya çıkardı.

ABD terör örgütü PKK/PYD’ye silah desteğine 2014’te başladı. İlk olarak havadan silah yardımı denendi ancak silahların büyük bölümü bölgedeki bir diğer terör örgütü olan DEAŞ’ın eline geçti. Ardından Irak üzerinden silah sevkiyatı başlatıldı. Şimdiye kadar Irak üzerinden tam 23 bin tır dolusu silah YPG/PKK’ya ulaştırıldı.

ABD'nin Suriye'deki kirli silah trafiği ile ilgili görsel sonucu

İçinde zırhlı taşıyıcılar, anti-tank füzeleri ve roketatarlar bulunan binlerce tır silah bölgede dağıldı ancak YPG/PKK silahları gelir kapısı haline getirdi. Silahların birçoğu da YPG/PKK eliyle terör örgütü DEAŞ’a satıldı.

ABD'nin Suriye'deki kirli silah trafiği ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan örgütün maddi kaynaklarından birisi haline dönüşen bu silah ticaretini, “Yakalanan silahlar var, bu silahlar tabi Amerikan silahları yoğun bir şekilde bırakıp kaçıyorlar. Bir de piyasada bunun satışını yapıyorlar. Mali kaynaklarından bir tanesi de o.” diyerek gözler önüne serdi.

Ayrıca, ciddi miktarda ABD silahı, PKK’nın merkez üssü Kandil ve Irak’taki ikinci terör üssü haline getirilmeye çalışılan Sincar’a kaydırıldı.

Türkiye’nin hem yurt içinde hem de yurt dışında PKK’ya yönelik operasyonlarında, ABD tarafından verilen ciddi miktarda silah ele geçirildi.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir