Gündem

ABD’nin Suriye Senaryoları

UHA Haber / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Ortadoğu  Strateji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Kurt,  Graham’ın Türkiye’ye ayak bastığı gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un sosyal medya hesabından Haziran 2015’ten bugüne kadar terör örgütlerinin Türkiye’ye gerçekleştirdikleri saldırıları tarihleri ile birlikte veren bir video yayınladığını hatırlattı.

Mustafa Kemal ATATÜRKDoç. Dr. Veysel Kurt, bu mesajın içeriğinin de zamanlamasının da oldukça manidar olduğuna dikkat çekerek, Mesaj açıktı: ABD diğer aktörlerin Suriye politikası nasıl değişirse değişsin Türkiye açısından bir önem ifade etmiyor. Türkiye karşı karşıya kaldığı terör bataklığını kurutana kadar mevcut pozisyonunda ısrar edecek” ifadesini kullandı.

İlgili resim“Bu mesajı vermek oldukça önemliydi” diyen Doç. Dr. Veysel Kurt, “çünkü ABD cenahından her gün farklı bir açıklama farklı bir gelişme söz konusu oluyor” dedi.

Doç. Dr. Veysel Kurt, Türkiye’nin bu kakafoniye karşı pozisyonunu değiştirmesi ya da zaman kaybetmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Çekildi, çekiliyor derken yeni dinamiklerin devreye girdiğini hatırlatan Doç. Dr. Veysel Kurt, Önce Trump’ın en güvendiği isimlerden Bolton süreci baltalarcasına Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Ardından Trump’ın tehdit içerikli tweet’i niyetini değiştirdiğine dair yorumlara neden olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefonu üzerine olağanüstü bir şey olmadığını ve Trump’ın içeriye dönük bir mesaj verdiğinin ortaya çıktığını aktardı.

Doç. Dr. Veysel Kurt, Mümbiç patlamasının ise ABD’nin zaten belirsiz olan durumunu bir derece daha karmaşıklaştırdığını ve ABD’nin bu patlamada dört askerini kaybettiğini açıkladı.

Bir görüşün bu patlamanın ABD’nin asker çekme sürecinden vazgeçmesine neden olacağını savunurken, bir başka görüşün ise Trump’ın bu gelişmeyi kendi savının haklılığını kanıtlamak için kullanacağını dile getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Veysel Kurt, her iki yaklaşımın da kendince rasyonel bir zeminden hareket ettiğine dikkat çekti, ancak her iki yaklaşımın da gözden kaçırdığı önemli bir şeyin bulunduğunu,  onun da ABD’nin Suriye için hala gerçek anlamda yapılandırılmış bir planının olmadığını açıkladı.

Doç. Dr. Veysel Kurt, Trump’ın oldukça açık bir hedef koyduğunu, ancak bunun nasıl gerçekleşeceğinin hala açık olmadığını, içerde karşı karşıya olduğu baskının çekilmeyi gerçekleştirecek kurumların hala belirli düzeyde bir direnç gösterdiğine işaret ettiğini ve dahası bu baskının Trump’ın çelişkili açıklamalar yapmasına neden olduğunu belirtti.

“Trump açısından bakıldığında ABD’nin Suriye’de işi bitti” diyen Doç. Dr. Veysel Kurt, “ABD askerinin -Afganistan’da olduğu gibi- onyıllarca kalmasını istemiyor. Çünkü bu siyaset hiçbir kazanım doğurmuyor” dedi.

Trump ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. Veysel Kurt, Trump çekilirken DEAŞ’ın yeniden hortlamamasını yeterli görürken, askeri ve istihbarat kurumlarının ise PYD’nin ne olacağını düşündüklerine vurgu yaparak, dolayısıyla Türkiye’nin PYD’ye dokunmayacağı bir formül arayışına girdiklerini ifade etti.

“Haliyle Trump iktidarının içindeki tartışmalar politika yapımında açmazlara dönüşüyor” diyen Doç. Dr. Veysel Kurt, bunun da gerçekçi bir planın tartışılmasını ve uygulanmasının önünde büyük bir engel teşkil ettiğini, ABD cephesindeki bu karmaşanın bundan sonra atabileceği farklı adımları akla getirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Veysel Kurt, şöyle sıralıyor:

“Birincisi ABD “benden sonrası tufan” diyerek Suriye’den tamamen çekilebilir. Nitekim 1982’de Beyrut’tan 2012’de Libya’dan bu şekilde çekildi. Belki de Trump’ın niyeti de bu.

İkinci senaryo ise ABD’nin Suriye krizini kilitleyecek şekilde mevcut belirsiz pozisyonunu devam ettirmesi. Fakat Trump bunun bir işe yaramayacağını ve maliyet ürettiğini gördü. Türkiye’nin Rusya ile daha fazla iş yapmaya yanaşması da ABD’yi sürekli sıkıştırması bu maliyetlerin başında geliyor. Buna karşın bir kazanımı ise yok.

Üçüncüsü de bir plan dahilinde Türkiye ile çalışarak Suriye politikasını revize etmesi.

Şu anda en ihtimal dahilinde olan ve Trump’ın arzuladığı plan da bu.”

Graham ile ilgili görsel sonucuAncak ABD içindeki kurumlar buna direnç gösterdiğininin altını çizen Doç. Dr. Veysel Kurt, Bolton ziyaretinin anlamsızlaşmasının da arka planında bunun bulunduğunu, ancak bu yaklaşımın Türkiye açısından kabullenilemez olduğunu artık öğrendiklerini, Öğrendikleri için de senator Graham’ın, Bolton ziyaretinin açmazlarını telafi etmek istercesine geldiğini ve Türkiye’nin istediği açıklamaları yaptığını, PYD’nin PKK ile organik ilişkisini bildiklerini ve Türkiye’nin başına açtıkları bu sorunu gidermenin yine kendilerine düştüğünü ifade ettiğini açıkladı.

Doç. Dr. Veysel Kurt, bu ifadelerin Trump’ın Türkiye lehine olabilecek pozisyonun içerde güçlenmesi açısından önemli olduğunu, zira çekilme fikrine karşı en sert açıklamaları yapanlardan birinin de Graham’dı olduğuna dikkat çekti.

Graham’ın bu sözleri inandırıcı olsun ya da olmasın, Türkiye’nin kendi pozisyonunda ısrar ederek müzakere kapılarını açık tutmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini aktarak Doç. Dr. Veysel Kurt, ABD’nin de eninde sonunda geleceği noktanın, Türkiye ile daha yakın çalışmak olacağını ve bu yüzden Türkiye diplomasinde de sahada da pozisyonun tahkim edecek adımlar atmaya devam edeceğini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Veysel Kurt

Araştırmacı, Strateji Araştırmaları, İstanbul
Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek lisansını 2009 yılında tamamladı. Doktora çalışmasını İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Ortadoğu’da otoriteryenizm, demokratikleşme, asker-sivil ilişkileri konularında çalışan Kurt’un, siyaset bilimi alanında yayınlanmış makaleleri ve yorumları bulunmaktadır.

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir