Gündem

ABD’li Rahip Brunson Davası’nın Perde Arkası

Amerika Göçmenlik ve Ticaret Hukuku Alanında Uzman Avukat Ayhan Öğmen, ‘ABD’li Rahip Brunson Davasının Perde Arkası’nı (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

ABD'li Rahip Brunson davası ile ilgili görsel sonucu

Avukat Ayhan Öğmen, ABD’li Rahip Brunson davası neticesinde Amerika’dan Türkiye’ye uygulanan yaptırımın kaynağının nereye dayandığını yaptığı değerlendirmede, “Bilindiği üzere ABD’li Rahip Brunson, 2016 yılının Ekim ayında hem FETO hem de PKK adına suç işlemekle itham edilip tutuklanmıştı” dedi.

Brunson’un, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği gerekçesiyle 15 yıla kadar, devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek suçlamasından ise 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığını ifade eden Avukat Ayhan Öğmen, ABD’li Rahip Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmayıp ev hapsine alınması sonrasında Amerika Hükümeti’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları hayata geçirdiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile ilgili görsel sonucu

Avukat Ayhan Öğmen, sonuç olarak, ABD Hazine Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ABD’deki mal varlıkları ve mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirlerini dondurduğunu ve ABD vatandaşlarının bakanlarla herhangi bir iş ve işlem yapmasının yasaklandığını hatırlattı.

“Daha önce de ABD Kongresi, askeri ve mali konulardaTürkiye’ye yönelik bazı adımlar atmıştı” diyen Avukat Ayhan Öğmen, “Peki Amerika’nınTürkiye’ye Uyguladığı Yaptırım Kararı, Nereye Dayandırılıyor ? Yaptırım uygulama kararı ABD Hazine Bakanlığı’nınYabancı Varlıkların Kontrolü Bölümü (OFAC) tarafından, Küresel Magnitsky Yasası kapsamında tanınan yetkiler uyarınca alınmaktadır” dedi.

Avukat Ayhan Öğmen, ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, Brunson’ın gözaltına alınması ve tutuklanmasının organize edilmesinin sorumluları olarak tanımladığını kaydetti.

2016 tarihli Küresel Magnitsky Yasası, ABD hükümetinin dünyada yolsuzluk ya da insan hakları ihlallerine karıştığı gerekçesiyle bireylere, şirketlere ya da diğer kurumlara yaptırım uygulamasına olanak tanıdığını belirten Avukat Ayhan Öğmen, bu kapsamdaki yaptırımların, bu kişi, kurum ya da şirketlerin ABD’deki varlıklarına el konulmasının, seyahat yasağı ve ABD’li şirketlerle iş yapmasının yasaklanması gibi kısıtlamaları içerdiğini söyledi.

Avukat Ayhan Öğmen, ABD’nin yaptırımlarının sadece iki bakanı kapsadığını ve an itibariyle Türkiye’ye yönelik genel bir yaptırım özelliği taşımadığını ve OFAC’ın uyguladığı yaptırımların ise iki ana gruba ayrıldığını açıkladı.

OFAC’ın uyguladığı bu yaptırımların birincisin ‘Gerçekya da tüzel kişilerin yurtdışı varlıklarına yönelik yaptırımlar’,
ikincisinin ise ‘Hükümetlere yönelik olan ve tüm ülkeyi kapsayan yaptırımlar’ olduğuna vurgu yapan Avukat Ayhan Öğmen, Türkiye’de iki bakana yönelik olarak açıklanan yaptırımlar birinci grupta yer almaktadır. İkinci gruptaki yaptırımlar ise söz konusu ülkenin ekonomisini hedef alan ve daha geniş kapsamlı sonuçları olan adımlar olarak kabul edilmektedir” dedi.

Avukat Ayhan Öğmen, “Amerika’nınTürkiye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımların kapsamı ne yönde genişler ve bu durum Amerika’da yatırım yapacakları etkiler mi? Amerika’nın uyguladığı yaptırımlar, ekonomik boyuttan Türkiye’ye vize kısıtlaması yaptırımına dönüşür mü ve geçmişte olduğu gibi, Amerika vizelerinin askıya alınması söz konusu olur mu ? Türkiye Amerika arasında yaşanan bu krizin Amerika’da yaşayan Türkler’e etkisi hangi alanlarda olur ? Bundan sonraki süreçte ne olabilir?”şeklinde konuştu.

Amerika veTürkiye arasındaki diplomatik krizin giderilmesi adına çözüm odaklı çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çeken Avukat Ayhan Öğmen, aksi takdirde, krizin büyümesiyle birlikte olayın iki bakandan çıkıp ülkeyi kapsar hale gelirse, Türk vatandaşlarını, Amerika’da yatırım yapmak isteyen yatırımcı ve işadamlarını, Amerika’daki ve Türkiye’deki şirketleri olumsuz yönde etkiyebileceğini kaydetti.

NEW YORK, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir