Dünya

ABD’li Müslüman siyasetçiden İslam karşıtı söyleme sert tepki

UHA Haber / ABD Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın Müslüman üyelerinden Filistin asıllı Rashida Tlaib, kendisi için “Kongreyi havaya uçurabilir” açıklaması yapan Cumhuriyetçi yerel siyasetçiye tepki gösterdi.

Mustafa Kemal ATATÜRKTlaib kendisi hakkında, “O tehlikeli biri, onun Capitol Hill’i (Kongre’yi) havaya uçurması ve şehit olması beni şaşırtmazdı.” ifadesini kullanan Cumhuriyetçi belediye komisyon üyesi Anabelle Lima-Taub’a sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Rashida Tlaib, Taub’a hitaben, “Bu nefret içerikli Müslüman karşıtı söylem kendi kendine oluşmuyor, Başkan (Trump) bu söyleme sahip çıktı ve Cumhuriyetçiler de bununla gayet mutlular.” açıklamasını yaptı.

Facebook hesabındaki paylaşımını kısa süre sonra silen Lima-Taub ise yerel medyada başlayıp ulusal medyaya yansıyan paylaşımı nedeniyle kendi partisi dahil birçok kesimden tepki topladı. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Florida Bölgesi de yazılı bir açıklama yaparak Anabelle Lima-Taub’u istifaya çağırdı.

“Hamas aşığı ve Yahudi karşıtı”

Miami yakınlarında 40 bin kişilik bir topluluğu temsil eden Taub, daha önce Rashida Tlaib’in kongreden atılması için dilekçe vermiş ve bununla gurur duyduğunu söylemişti. Taub, Rashida Tlaib için “Hamas aşığı ve Yahudi karşıtı” ifadelerini kullanmıştı. Taub’a Florida’da görevli iş arkadaşları da tepki göstermişti.

Ocak ayı başında Kongrede yemin ederek resmen görevine başlayan 42 yaşındaki avukat ve siyasetçi Rashida Tlaib, ABD Başkanı Donald Trump hakkında küfür niteliğinde ifadeler içeren bir açıklama yapmış ve bunun üzerine özellikle Cumhuriyetçi kesimlerin eleştirilerine maruz kalmıştı.

WASHINGTON, EuroNews, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir