Avrupa

AB’den Türkiye’ye iki yılda 1.2 milyar euro fon kesintisi

UHA HABER / Avrupa Birliği, insan hakları ihlallerinden dolayı 2017’den bu yana Türkiye’ye toplam 1.2 milyar eurodan fazla fon kesintisi yaptı. Gerekçe olarak “Reformlarda, temel hak ve hürriyetler konusunda ilerleme sağlanamaması” gösteriliyor.

Avrupa Komisyonu’nda çalışan üst düzey bir yetkiliden alınan bilgilere göre fon kesintisine gösterilen bir diğer gerekçe Ankara’nın Avrupa Birliği standartlarında demokratik değerleri geliştirecek nitelikte projeler geliştirmemesi.

Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü daha önce Türkiye’ye yapılan yardımların yüzde 40 oranında azalacağını, 2018-2020 yılları arasında 759 milyon euro kesinti yapılacağını belirtmişti.

Bu arada, ekonomik anlamda birçok alanda dikkatli davranmaya çalışan Avrupa Birliği, 2021-2027 uzun vadeli bütçesini tartışıyor. Bu kapsamda, Türkiye’ye ayrılan yardımların reformların yapılmaması halinde daha da düşürülmesi bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz mart ayında Avrupa kurumlarına çağrıda bulunarak Ankara ile müzakerelerin askıya alınmasını ve fon kesintisine gidilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminden bu yana Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakereleri donmuş durumda. Gümrük Birliği’nin reforme edilmesi veya vize muafiyeti Brüksel’in gündeminde bulunmuyor.

HABER : Gülsüm ALAN

BRÜKSEL, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir