Avrupa

AB’den Türkiye’ye iki yılda 1.2 milyar euro fon kesintisi

UHA HABER / Avrupa Birliği, insan hakları ihlallerinden dolayı 2017’den bu yana Türkiye’ye toplam 1.2 milyar eurodan fazla fon kesintisi yaptı. Gerekçe olarak “Reformlarda, temel hak ve hürriyetler konusunda ilerleme sağlanamaması” gösteriliyor.

Avrupa Komisyonu’nda çalışan üst düzey bir yetkiliden alınan bilgilere göre fon kesintisine gösterilen bir diğer gerekçe Ankara’nın Avrupa Birliği standartlarında demokratik değerleri geliştirecek nitelikte projeler geliştirmemesi.

Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü daha önce Türkiye’ye yapılan yardımların yüzde 40 oranında azalacağını, 2018-2020 yılları arasında 759 milyon euro kesinti yapılacağını belirtmişti.

Bu arada, ekonomik anlamda birçok alanda dikkatli davranmaya çalışan Avrupa Birliği, 2021-2027 uzun vadeli bütçesini tartışıyor. Bu kapsamda, Türkiye’ye ayrılan yardımların reformların yapılmaması halinde daha da düşürülmesi bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz mart ayında Avrupa kurumlarına çağrıda bulunarak Ankara ile müzakerelerin askıya alınmasını ve fon kesintisine gidilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminden bu yana Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakereleri donmuş durumda. Gümrük Birliği’nin reforme edilmesi veya vize muafiyeti Brüksel’in gündeminde bulunmuyor.

HABER : Gülsüm ALAN

BRÜKSEL, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir