Gündem

ABD’den İran’a çağrı: Askerlerini Suriye’den çek

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nden yayınlanan bir bildiride İran’a yaptırımların yürürlüğe girmesine 4 gün kala ‘askerlerini Suriye’den çek’ ifadesi kullanıldı.

ABD Büyükelçiliği sosyal medyada yayınladığı bildiride “İran yaptırımlarının yürürlüğe girmesine 4 gün kala, İran İslam Cumhuriyeti’nin normal bir devlet gibi faaliyet göstermesi için gereken 4. şarta dair bir hatırlatma: İran rejimi, İran komutasındaki tüm güçlerini Suriye topraklarından çekmelidir.” ifadesini kullandı.
İran’a yaptırım süreci
ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.
ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ilk ayağı ağustos ayında başladı. Tahran’a yönelik yaptırımların ikinci ayağı ise 5 Kasım’da devreye girecek ve İran’ın doğrudan petrol ve doğalgaz ticaretini hedef alacak..
5 Kasım’da ABD tarafından İran’a uygunalacak yaptırımlar neler?
*İran liman işleticileri, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Güney Gemicilik Şirketi veya bağlı kuruluşları da dahil olmak üzere gemicilik ve gemi inşası sektörleri hakkındaki yaptırımlar.
*İran’dan petrol, petrol ürünleri veya petrokimya ürünleri satın alınması da dahil olmak üzere petrol ile ilgili olan işlemler üzerindeki yaptırımlar (diğerlerinin yanı sıra İran Milli Petrol Şirketi-NIOC, Naftiran Intertrade Company-NICO ve İran Milli Tanker Şirketi NITC isimleri sayıldı).
*Yabancı mali kuruluşların İran Merkez Bankası ve belirlenmiş İranlı mali kuruluşlar ile olan işlemlerine dair yaptırımlar.
*Aracılık, sigorta veya reasürans hizmetleri tedarik edilmesi hakkındaki yaptırımlar.
*İran enerji sektörü üzerindeki yaptırımlar.
KAYNAK : Star

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir