Sağlık & Yaşam

ABD’deki bir araştırma “öpeyim de geçsin” sözünü doğruladı

Çocuklar düştüğünde ya da bir yeri ağrıdığında, ebeveynler “öpeyim de geçsin” diye teselli eder. İşte o “öpeyim de geçsin” sözü doğru çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan son araştırmalara göre, anne veya babanın çocuğun ağrıyan yerini öpmesi fiziksel acıyı azaltıyor.

Düştüklerinde ya da bir yerleri ağrıdığında başta anne-babalar olmak üzere büyükler, çocuklara “öpeyim de geçsin” der. Sevgileriyle acıyı dindirmek isterler.

Pittsburg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ebeveynlerin dokunuşunun bebeklerde farklı hastalıklardan kaynaklanan acıları azalttığını ortaya koydu.

Aslında ebeveynlerin çocuğun ağrıyan yerini öpmesi, çocuk için önemli bir mesaj içeriyor.

Araştırmacılar, yarası annesi veya babası tarafından öpülen çocuğun öpülmeyene göre daha çabuk iyileştiğini belirtiyor.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir