Ekonomi

ABD ve Çin dünya ekonomisini tehdit ediyor

UHA HABER / Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasındaki mevcut tehdide dayalı tarifelerin küresel ekonomik çıktıyı 2020’ye kadar yüzde 0.5 azaltabileceğine dair uyarıda bulundu.

Finans liderleri Japonya’da hafta sonu gerçekleşecek G20 toplantılarına hazırlanırken IMF Genel Müdürü Christine Lagarde, G20 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri için hazırladığı bilgilendirme notu için IMF bloğunda yazdı.

Lagarde, ABD Başkanı Trump’ın tehdit ettiği gibi ABD ve Çin arasındaki ticaretin tamamı üzerinde vergilendirme yapmanın gayri safi yurt içi hasıladan 455 milyar doları buharlaştırabileceğini söyledi. Bu sayı G20 üyesi Güney Afrika ekonomisinin tamamından daha fazla kayba tekabül ediyor.

IMF’nin blog yazısında Lagarde, “Bunlar kendi kendine zarar vermesine neden olur ve kaçınılmalıdır.” ifadelerini kullandı: “Nasıl? Son zamanda uygulanan ticari engelleri kaldırarak ve ne şekilde olursa olsun daha fazla engel koymayarak.”

Japonya’da gerçekleşecek G20 toplantısı için hazırlanan belgede IMF, korumacı politikalarda yoğunlaşmanın küresel gayri safi hasılada 2020’ye kadar yüzde 0.3 kayba neden olacağının hesaplandığını duyurdu.

IMF, bu oranın geçen yıl açıklanan tarifelerle birlikte gelecek yıl toplamda yüzde 0.5’e ulaşacağını bildirdi.

HABER : Gizem SADE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  WASHINGTON, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir