Dünya

ABD ve Çin arasında ‘ticaret savaşı’ alarm veriyor

UHA HABER / Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki gerilim her geçen gün daha da tırmanıyor.

Ticaret savaşlarından Tayvan meselesine, tartışmalı Güney Çin Denizi’ndeki askeri hareketlilikten Kuzey Kore nükleer faaliyetlerine, İran’dan Venezuela’ya birçok konuda iki ülke arasında restleşmeler yaşıyor.

ABD’nin “Asya’da sessiz kalmayacağız” uyarısına Singapur’daki güvenlik zirvesinde askeri üniformasıyla açıklama yaparak cevap veren Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, “ABD ile yapılacak savaş dünya için bir felaket olur.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Wei, Tayvan’a müdahale edecek herhangi bir devlet veya güçle ‘sonuna kadar savaşacakları’ mesajını verdi.

Washinton – Pekin hattındaki agresif söylemler ve karşılıklı salvoların artarak devam etmesi akıllara en korkutucu senaryonun gerçekleşmesi ihtimalini getiriyor.

İki ülkenin askeri gücü ne durumda?

İşte son veriler ışığında ABD ve Çin‘in kara, hava ve deniz güçleri;

Dünyanın en güçlü ordusuna sahip 329 milyon nüfuslu Amerika Birleşik Devletleri’nin mevcut insan gücü 144 milyon 872 bin.

1 milyar 384 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de ise mevcut insan gücü 752 milyon.

Dünya sıralamasına göre ABD ilk, Çin ordusu ise Rusya’nın ardından 3’üncü sırada geliyor.

Ancak son yıllarda özellikle de donanmasını güçlendiren Çin’in, Amerika ile arasındaki mesafeyi kapatmaya yakın olduğu gözleniyor.

Ordu düzenini ezeli rakibi Rusya ve Çin’le başa çıkma üzerine kurgulayan ABD, uzay gücü projesi de dahil olmak üzere teknolojik yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

ABD halihazırda hem toplam askeri güç sıralamasında hem de hava gücünde liderliği açık ara elinde bulunduruyor.

Aralarında Japonya, Hindistan, Endonezya, Butan, Kuzey Kore, Tayvan, Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei’nin de bulunduğu Asya ülkeleriyle bölgesel sorunlar yaşayan Çin, kara ordusunu daha güçlü tutmaya çalışıyor. Ayrıca söz konusu ülkelerin bir kısmı ABD’nin müttefiki.

ABD’yi endişelendiren rapor

Diğer yandan ABD Ulusal Savunma Stratejisi Konseyi’nin hazırladığı rapora göre, Amerikan ordusunun tarihi üstünlüğünün sert bir şekilde azaldığı ve olası bir savaşta Rusya ve Çin’e karşı kaybedebileceği görüşüne yer veriliyor.

Savunma bütçesi 716 milyar dolar olan ABD Savunma Bakanlığı’nın mali ve stratejik olarak aynı anda iki savaşı kaldıracak düzeyde olmadığı uyarısı da yapılıyor.

Çin’in savunma bütçesi ise 224 milyar dolar.

Bu arada Global Fire Power’ın uçak sayısı, çeşitliliği, insan gücü, coğrafi faktörler ve ittifakları göz önünde bulundurarak hazırladığı 2019 ülkelerin hava gücü endeksine göre ABD 13 bin 398 puanla açık ara önde yer alıyor.

Onu 4 bin 78 puanla Rusya, 3 bin 187 puanla Çin takip ediyor.

Çin’in ülke dışında Tacikistan ve Cibuti’de askeri üsleri bulunuyor. ABD’nin ise aralarında Türkiye‘nin de bulunduğu 70 ülkede askeri üssü mevcut.

HABER : Mustafa BAĞ

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / PARİS, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir