Dünya

ABD Terörle Mücadele Koordinatörü Ankara’ya Geliyor

UHA HABER / ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales bu hafta Ankara’da temaslarda bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sales Ankara’yı ziyareti sırasında Türk muhataplarıyla yabancı terörist savaşçıların ülkelerine geri gönderilmesi ve yargılanması, sınır güvenliği, teröristlerin hareketinin engellenmesi, PKK’yla mücadele, terör finansmanıyla mücadele, IŞİD ve El Kaide’ye karşı küresel çabalar gibi konuları ele alacak.

Sales, Mart ayı sonlarında VOA Türkçe’ye verdiği röportajda, ABD’nin Türkiye’yle IŞİD’le mücadelenin bundan sonraki aşamasında da yakın işbirliğini sürdürmeyi amaçladığını belirtmişti.

Röportajda, IŞİD’le mücadelenin sona ermediğine dikkati çeken Sales, Suriye’de IŞİD’e yönelik askeri operasyonlar sona yaklaştıkça, IŞİD bağlantılı unsurlara saldırmak için sivil araç kullanımını yoğunlaştırmak, saldırı düzenlemek amacıyla kullanabilecekleri gelir kaynaklarını kesmek gerektiğini söylemiş, örgütün seyahat ve hareket kabiliyetlerini durdurmanın, sınırları güçlendirmenin önemine vurgu yapmıştı.

Sales, “IŞİD’i finanse edenlerin, savaşçıların ve lider kadrosunun işledikleri suçlar nedeniyle yargılanması için emniyet teşkilatını etkili bir araç olarak kullanmalıyız. Sahada gösterilen askeri çabayı sivil çabalar ve sınır güvenliğiyle tamamlamak gerekiyor” diye konuşmuştu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir