Dünya

ABD: IŞİD’in yeni lideri Kureyşi’yi araştırıyoruz

UHA HABER / Amerika Birleşik Devletleri (ABD), IŞİD’in yeni lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi hakkında istihbarat topladığını açıkladı.

Amerikan Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, “Terör örgütünde bir liderlik değişimi olduğunda, tehdide karşı mücadele edebilmek için en güncel bilgilere sahip olmak istiyoruz.” açıklamasını yaptı. Buna göre Amerikalı yetkililer, Kureyşi’nin örgüt içerisinde daha önceki rolünü belirlemeye çalışıyor.

IŞİD’e karşı mücadelenin Washington’un öncelikleri arasında yer almaya devam ettiğini söyleyen Sales, “Başındaki kim olduğuna bakmaksızın grubu dağıtacağız.” şeklinde konuştu.

IŞİD’in Mısır kolundan Kureyşi’ye biat

Diğer yandan IŞİD’in Mısır’daki kolu olan ve kendini ‘Sina Vilayeti’ şekline adlandıran grup, Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından liderliğe geçen Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’ye biat ettiklerini duyurdu.

Kahire hükümetine meydan okuyan ‘Sina Vilayeti’, 20’ye yakın üyesinin bulunduğu bir fotoğrafı paylaşarak duyurusunu yaptı.

IŞİD’in eski lideri Ebubekir el-Bağdadi, ABD’nin operasyonu sırasında Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kenti yakınlarında öldürülmüştü. IŞİD ise Bağdadi’nin öldürüldüğünü doğrulayarak yerine Kureyşi’nin geçtiğini duyurmuştu.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir