Dünya

ABD: İran’ın saldırısında 109 asker beyin hasarına uğradı

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / ABD, İran’ın Irak’taki Amerikan askerlerini hedef alan saldırısında 109 askerin travmatik beyin hasarına uğradığını açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (DW,dpa,AP)’ye dayandırdığı haberine göre,ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından 8 Ocak’ta İran’ın Irak’ta ABD önderliğindeki uluslararası güçlerin kullandığı iki üsse düzenlediği füze saldırısında yaralananların sayısı yükseldi. Pentagon, 109 askerin hafif travmatik beyin hasarına uğradığını açıkladı. Bu rakam bir hafta kadar önce 64 olarak bildirilmişti.

Pentagon yaralanan askerlerden 76’sının görevine döndüğünü, 26 askerin Almanya veya ABD’de tedavi görmeye devam ettiğini, 7 askerin ise Irak’tan tedavi için Almanya’ya gönderildiğini açıkladı.

Saldırılarda El Esad hava üssü ve Erbil’deki bir üssün hedef alındığı bildirilmişti. ABD ordusundan yapılan açıklamada Irak’taki en az iki üsse İran topraklarından en az 12 adet balistik füze fırlatıldığı belirtilmişti.

Saldırı sonrası ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada yaralı olmadığını belirterek “Her şey yolunda!” demişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley İran füze saldırısının neden olduğu travmatik beyin hasarının semptomlarının bir veya iki yıl sonra da görülmesinin mümkün olduğunu söyledi. Milley ordunun teşhis ve terapinin erken aşamalarında olduğunu kaydetti.

Savunma Bakanı Mark Esper de gazetecilere bir hafta önce yaptığı açıklamada savaş meydanında meydana gelen beyin hasarlarını tespit ve tedavi konusunda çalıştıklarını kaydetmişti.

[UHA Haber Ajansı, 14 Şubat 2020]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir