Ekonomi

ABD-İran Gerginliği Petrol Fiyatlarını Yüzde Beş Arttırdı

UHA HABER / ABD ile İran arasındaki artan gerilim nedeniyle, petrol fiyatları haftayı artışla tamamlıyor. Brent petrolün varil başı fiyatı bu hafta yüzde 5 artarak 65 doları geçti.

Önceki gün yüzde 4,61 artışla 64,80 dolara kadar çıkan Brent dün de yüzde 1.07 artarak 65.14 dolardan işlem gördü.

Batı Texas türü (WTI) ham petrolün variliyse yüzde 0.42, yani 24 sent artarak 57.31 dolar oldu. WTI’in artışı bu hafta yüzde 9’u geçti.

İran’ın ABD’ye ait insanız hava aracını düşürmesiyle artan gerilim, bölgeden gerçekleşecek ham petrol sevkiyatlarında güvenlik sorunları endişesi yaratıyor. Zira dünya petrol sevkiyatını Hürmüz Boğazı üzerinden gerçekleştiriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın misilleme olarak Cuma günü İran’a yönelik bir askeri saldırıyı onayladığı ancak son anda saldırıları iptal ettiğine dair iddialar da fiyatları etkiliyor.

Ancak fiyatları etkileyen tek etken İran değil. ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminde görüşmelerin yeniden başlaması planları da fiyataları artırıyor. Gözler ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 28-29 Haziran’da Japonya’daki G-20 zirvesi görüşmesi ve 1 Temmuz’a ertelenen Viyana’daki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC toplantısı da fiyatları etkileyecek.

ABD ile Çin arasındaki gerilim ve yavaşlayan ekonomik büyüme endişeleri, Nisan ayında varili 74 dolarla 2019’un rekor seviyesine ulaşan brent petrol fiyatlarını aşağı çekmişti. Bu endişelerin sona ermesiyle uzmanlar enerji piyasasında fiyatların artmasını kaçınılmaz görüyor.

Öte yandan ABD, Suudi Arabistan küresel petrol piyasasına tedarikte aksaklık yaratmadığı için çok memnun olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan ABD’nin İran özel temsilcisi Brian Hook, “Petrol piyasasının istikrarı ve tedarikli olması için çok yardımcı oluyorlar, bundan çok hoşnutuz” dedi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir