Ekonomi

ABD ile varılan anlaşma piyasaları olumlu etkiledi

UHA HABER / Barış Pınarı Harekatı ile ilgili diplomasi alanındaki başarı piyasalara da olumlu yansıdı. Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakatla dolar geriledi, borsa yükseldi.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nda ABD ile vardığı anlaşma piyasaları da olumlu etkiledi.

Dolar düştü, borsa liderlik koltuğuna oturdu

İlk tepki dolar cephesinden geldi. Yüzde 1’i aşan değer kaybıyla dolar, 5 lira 76 kuruşa kadar geriledi.

Borsa İstanbul da yükseldi. Hisse senetlerinin büyük çoğunluğu değer kazandı.

Ekonomist Sefer Şener, “Borsanın aynı şekilde çok ciddi bir hızlı yükselişe girdiğini gördük. Bankacılık hisselerinin özellikle yüzde 5’in üzerinde prim yaptığını gördük” dedi.

Gözler liderlerin görüşmesinde

Liderler düzeyinde yapılacak görüşmelerin ardından piyasalarda olumlu seyrin devam etmesi bekleniyor.

Şener, her şey yolunda giderse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’ye gideceğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Ekimde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir görüşmesi var Sayın Cumhurbaşkanının. Her şey yolunda giderse, alınan kararlar da bu şekilde devam eder ve uygulanırsa muhtemeldir ki Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Kasım’da ABD’ye gidecek gibi gözüküyor.”

Yurt içinde de 24 Ekim’deki Merkez Bankası’nın faiz kararı dikkatle izlenecek.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir