Gündem

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan NPR Muhabirine Engel

UHA HABER / ABD’de Ulusal Halk Radyosu (NPR) muhabirlerinden Michele Kelemen, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yurtdışı ziyaretlerini takip edecek basın mensupları listesinden çıkartıldı. Dışişleri Bakanlığı, kararının ardında bir başka NPR muhabirinin Pompeo’yla yaptığı röportaj olduğu iddialarıyla eleştiriliyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (VOA)’ya dayandırdığı haberine göre,NPR yöneticisi Shaun Tandon konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı basın heyetlerinin bakanlara seyahatleri sırasında eşlik etmeleri uzun süredir uygulanan bir gelenektir. Kurumumuzun bir üyesinin bu şekilde cezalandırılmasını kabul etmiyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan NPR’ın bu açıklaması karşısında henüz bir yorum gelmedi.

Dışişleri Bakanlığı Muhabirleri Birliği’nden de kısıtlamaya (SDCA) tepki geldi. SDCA yaptığı açıklamada, bakanlığın bu kararının NPR’ın Pompeo röportajına karşı bir misilleme olduğunu savundu.

Pompeo, 24 Ocak’ta NPR Muhabiri Mary Louise Kelly’e bir röportaj vermişti. Dokuz dakikalık röportajda Kelly’nin Pompeo’ya Ukrayna ve Ukrayna’nın görevden alından eski ABD Büyükelçisi Marie Yovanoviç’le ilgili tekrar tekrar yönelttiği soruların yanıtsız bırakıldığı belirtiliyor.

Yovanoviç’in görevden alınması Başkan Trump’ın azil sürrecine giden olaylar dizisinde kilit rol oynamıştı.

NPR Muhabiri Kelly, Pompeo’nun ropörtajın bitmesinin ardından kendisine küfür ederek “Sence Amerikalılar Ukrayna’yla ilgileniyor mu?” dediğini ileri sürdü.

Pompeo iddialar karşısında Cumartesi günü yayınladığı açıklamada, muhabir Kelly’nin röportajı ayarlarken yalan sölediğini, röportaj sonrası yapılacak herhangi bir konuşmanın yayınlanmaması konusunda alınan ortak karara uymadığını belirtti.

Perşembe günü Ukrayna’da olması planlanan Dışişleri Bakanı Pompeo azil süreci başladığından bu yana Ukrayna’yı ziyaret edecek en üst düzey Amerikalı yetkili.

Pompeo bu hafta ayrıca İngiltere, Belarus ve bazı Orta Asya ülkelerini de ziyaret edecek.

[UHA Haber Ajansı, 29 Ocak 2020]
Benim Adım Melek banner
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir