Gündem

ABD Dışişleri Bakanının Berlin ziyareti iptal edildi

UHA HABER /ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugün için planlanan Berlin ziyaretinin beklenmedik bir şekilde kısa süre öncesinden iptal edilmesi Berlin’de tartışmalara yol açtı. 

Elimi Bırakma

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugün için planlanan Berlin ziyareti beklenmedik şekilde iptal edildi.  Berlin’deki ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada iptale “acil meseleler” gerekçe gösterilerek ziyaretin kısa süre içinde gerçekleşmesine çalışılacağı bildirildi.

Büyükelçilik açıklamasında “bu önemli görüşmeleri gerçekleştirmek için yeni bir randevu ayarlanmasından memnun olunacağı” belirtilerek “Bakan’ın yakın zamanda Berlin’e gelmekten memnuniyet duyacağı” kaydedildi.

Mike Pompeo’nun Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Başbakan Angela Merkel ile görüşmesi planlanıyordu. İki ülke arasında Ukrayna, Venezuela, İran ve Suriye’deki durum ile Rusya ve Çin ile ilişkiler ele alınacak konular arasındaydı.

ABD Dişişleri Bakanı’nın görüşmeyi iptal ettiğini doğrulayan Alman Dışişleri Bakanlığı sebebi hakkında açıklama yapmadı. Bakanlık, Mike Pompeo’nun Alman Dışişleri Bakanı ile bir telefon konuşması gerçekleştirerek üzüntüsünü dile getirdiğini ve kısa sürede iki liderin bir araya gelmeyi kararlaştırdıklarını belirtti.

Almanya ile ABD arasında soğuk rüzgarlar

ABD Dışişleri Bakanı’nın ziyaretini iptal etmesi bazı siyasetçiler tarafından iki ülke arasındaki ilişkilerin değiştinin işareti olarak yorumlandı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück, bu hareketin ABD’nin savaş sonrasında kendi oluşturduğu düzeni değiştirdiğini gösterdiğini dile getirdi. Başbakan Angela Merkel’in sözlerine atıfta bulunarak, günümüzde artık Avrupa’nın kendisiyle ilgilenmesi gerektiğini kaydeden Steinbrück, Avrupa ülkelerinin ulusçuluğa yönelmek yerine bütünleşmesi gerektiğini söyledi.

SPD’li eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de 30 yıl önce Demir Perde’nin yıkılmasından bu yana ABD’nin dünyanın diğer bölgelerine yönelme eğilimi gösterdiğine dikkat çekerek bunun sadece Başkan Trump ile ilgili değil, uzun vadeli bir gelişme olduğunu, bu gelişmeyi Avrupalıların uzun bir zamandır gözden kaçırdığını kaydetti.

BERLİN, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir