Gündem

ABD, DEAŞ’ı bahane edip terör örgütü YPG/PKK’yı destekliyor

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’de YPG/PKK ve DEAŞ ile ortaklığının ortaya çıkmasıyla birlikte Suriye’de giderek köşeye sıkışıyor.

ABD’nin, bir yandan terör örgütü DEAŞ’la mücadeleyi bahane edip terör örgütü YPG/PKK’yı desteklediği, bir yandan da DEAŞ terörünü desteklediği iddiaları dile getiriliyor.

Suriye’deki Amerikan varlığını meşrulaştırmak üzere oynanan oyun, iki örgüt arasındaki kirli işbirliğiyle iyice gün yüzüne çıktı.

İşte Washington ekseninde, terör örgütleri DEAŞ ve YPG’nin kanlı ortaklığı…

DEAŞ’a saldırılar bir anda kesildi

DEAŞ terör örgütü 10 Haziran 2017’de Musul, 17 Ekim 2017’de de Rakka’dan temizlendi. Birleşik Ortak Görev Gücü’nün kayıtlarına göre, 2017 Kasım ayının ortasından itibaren hava saldırıları yapılmadı. O tarihten bu yana terör örgütü YPG/PKK’nın ilerleyişi de DEAŞ’a saldırıları da bir anda kesildi.

Kirli ittifakın belgesi ortaya çıktı

Aynı dönemde, terör örgütleri DEAŞ ve YPG/PKK arasında ateşkes yapıldığıyla ilgili bir belge internet ortamında dolaşmaya başladı.

Buna göre, Suriye’nin doğusunda, özellikle de Haseki şehrinde karşılıklı silahların susmasına karar verildi. Ancak bir süre sonra terör örgütü YPG/PKK ve Washington, belgenin sahte olduğunu iddia etti.

DEAŞ bağlantılı cemaatlerle ateşkes yapıldı

Münbiç, Tabka ve Rakka’daki DEAŞ bağlantılı cemaatlerle ateşkes yapıldığı bilgileri basına sızmaya başladı.

Böylece örgüt, Suriye ve Irak’taki sözde merkezlerini geride bırakarak, Irak-Suriye arasındaki çöllük bölgede varlığını sürdürmeye başladı.

YPG/PKK bölgesinde 14 Amerikan üssü

Örgütün bulunduğu noktaların başında, Fırat’ın doğusundaki Ebu Kemal bölgesi geliyor. 14 Amerikan askeri üssünün bulunduğu bölge, Washington’ın sıkı gözetiminde.

ABD, DEAŞ kartını kullanmaya çalışacak

SETA Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş, ABD’nin DEAŞ politikasını değerlendirdi. Ulutaş, ABD’nin DEAŞ’ı her zaman bir korku objesi olarak elinde tutmak isteyeceğini, yaptıkları operasyonları, işledikleri savaş suçlarını meşrulaştırmak için benzer şekilde DEAŞ kartını kullanmaya çalışacağını ifade etti.

400 DEAŞ’lıyı Türkiye’ye karşı savaşma şartıyla serbest bıraktılar

DEAŞ’la çatışması için Washington’ın doğrudan desteklediği YPG/PKK’nın DEAŞ’la kurduğu iş birliği de ifşa oldu.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, PYD’nin Rakka, Afrin ve Deyrizor’da 400 DEAŞ militanını Türkiye’ye karşı savaşma şartıyla serbest bıraktığı bilgisinin teyit edildiğini açıkladı.

120 DEAŞ’lı YPG/PKK saflarına dahil oldu

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Güvenlik Konseyi’nde 120 DEAŞ’lının YPG/PKK saflarına dahil olduğunu söyledi.

Terör örgütü DEAŞ’ın Halep’teki sözde komutanlarından Abdullah Sufuni, emrindekilerle birlikte Münbiç’te PKK/PYD’nin silahlı kolu YPG’ye katıldı.

“Bitti” denilen DEAŞ terörü hortlatıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sonrasında, bitti denilen DEAŞ terörü yeniden hortlatıldı.

SETA Dış Politika Direktörü Ulutaş, “PKK Zeytin Dalı Harekatı’nın başından beri, ‘eğer Türkiye Afrin’e saldırırsa biz Fırat’ın doğusundaki güçlerimizi batıya kaydırmak zorunda kalırız. Bu da DEAŞ’la mücadeleye zarar verir tarzında bir iddiası vardı. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin Afrin operasyonunu baskılamak için DEAŞ kartını kullanmaya başladı” diyor.

Örgüt 2 hafta önce, sözde komutanlarından birinin Deyrizzor’daki Bagin kasabasında DEAŞ füzesiyle vurulduğunu, son 6 haftada da 170 YPG/PKK’lının DEAŞ’la çatışmalar sırasında öldürüldüğünü iddia etti.

Öte yandan DEAŞ’ın adı, Irak’ta da duyulmaya başlandı. Ekim ayında tamamen Irak birliklerinin eline geçen Havice’de, 4 Mart’ta yaklaşık 20 DEAŞ’lı öldürüldü. Böylece aylardır adı duyulmayan DEAŞ, tekrar gündeme geldi.

“DEAŞ’ın güç kazanması Washington’ın lehine”

2015’te örgüt, Suriye’de gözle görülür bir üstünlük kazanmış, dönemin Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptığı çarpıcı açıklamalar basına sızmıştı.

Ses kayıtlarında Kerry, DEAŞ’ın bu denli güç kazanmasının Washington’ın lehine olduğunu ve Esed rejimine baskı kurmak için ellerinin güçlendiğini söylemişti.

“DEAŞ savaşmak istediği sürece Suriye’de kalacağız”

Washington’ın DEAŞ stratejisi Amerikan Savunma Bakanı James Mattis’in endişe verici açıklamasıyla netlik kazandı. Mattis, “DEAŞ savaşmak istediği sürece Suriye’de kalacağız. Çünkü düşman henüz bölgeden çekildiğini duyurmadı” dedi.

Ancak, DEAŞ’ın bölgede ne denli nüfuz ettiği konusu, Amerikan Kongresi’nde dahi tartışılan bir konu.

ABD’li komutan köşeye sıkıştı

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel da son oturumlardan birinde, milletvekillerinin sorularıyla köşeye sıkışmıştı.

Votel, ABD’li milletvekilinin, “DEAŞ ile mücadele sona erdikten sonra Amerikan ordusunun Suriye’de bulunmasının yasal gerekçeleri ne?” sorusuna, “DEAŞ’ın hala orada olduğu ve bizim onunla mücadele ettiğimiz gerçeğinden hareketle…” yanıtını verirken, milletvekili sözünü keserek, “Soru şöyle, DEAŞ yok edildikten sonra, Amerikan ordusunun Suriye’de konuşlu bulunmasının hukuki gerekçeleri ne?” diye sormuştu.

Votel, milletvekilinin sorusuna, “DEAŞ’ın yok edilmiş olması, o bölgede hala olmadığı anlamına gelmiyor” şeklinde cevap vermekle yetinmişti.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir