Gündem

ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

UHA HABER / ABD Senatosu‘nun “Ermeni soykırımı”nı tanıyan yasa tasarısını kabul etmesinin ardından ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kararı kınadıklarını söyledi.

Deutsche Welle‘nin (DW) haberine göre, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılında Ermenilere yönelik tehcir ve yaşanan ölümleri “soykırım” olarak tanıyan yasa tasarısının ABD Senatosu’nda kabul edilmesi üzerine Türkiye’nin tepkisi sürüyor.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Sutterfield’in Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve sözlü nota verildiği bildirildi.

Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın Büyükelçi’ye Türkiye’nin karara yönelik tepkisini aktardığı ve “Senato’nun Türkiye karşıtlığının anlamsız ve akıl dışı bulunduğunun” kendisine iletildiği kaydedildi.

Oktay: Arşivlerimiz tarihçilere açık

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da konuyla ilgili açıklamasında Senato‘nun bu kararını kınadıklarını ve reddettiklerini söyledi.

Oktay Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda, “ABD Senatosu sözde soykırım tasarısı kararıyla tarihi, yalanlar ile yeniden yazma çabası içine girmiştir. Oysa tarihin gerçek tanıkları senato ya da meclis kararları değil tarih arşivleridir. Tarihi meseleleri siyasi alana çekmeye çalışanlara arşivleri işaret ediyoruz; tüm arşivlerimiz bilim insanlarına ve tarihçilere açıktır” dedi.

Çelik: Temelsiz ve çirkin

AKP sözcüsü Ömer Çelik de bir açıklama yaparak, “kararı hiçbir suretle kabul etmediklerini ve şiddetle kınadıklarını” söyledi.

Çelik, “temelsiz ve çirkin” diye nitelediği kararın “soykırım endüstrisi lobisini memnun etse de tarihi, yalan siyasetine alet ettiğini” ifade etti.

Ömer Çelik

Ömer Çelik

Kararın, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de engel olacak nitelikte olduğuna işaret eden AKP sözcsü, “Londra’daki NATO Zirvesi’nde, güncel tehditlere karşı liderler düzeyinde sıkı iş birliği kararlılığı ortaya konmuş iken, Senato’da atılan bu adım NATO ittifakı içerisindeki dayanışma ruhuna yönelik de sorumsuzca bir yaklaşımdır” diye konuştu.

Hulusi Akar

Hulusi Akar

Akar: Arşivlere bakın

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da  konuyla ilgili olarak, “Arşivlere bakın, tarihi tertemiz bu milletin hiçbir şekilde böyle bir şeyle ilgisinin bulunmadığını herkes görecektir” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise kararın her türlü tarih bilincinden ve hukuki temelden yoksun olduğu belirtilerek “Bağlayıcılığı ve geçerliliği bulunmamaktadır” denilmişti.

[UHA Haber Ajansı, 14 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir