Dünya

ABD Başkanı Trump: Ticaret savaşı, yıllar önce aptallar tarafından kaybedildi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’le bir ticaret savaşında olmadıklarını, bu savaşın yıllar önce “Amerikayı temsil eden aptallar” tarafından kaybedildiğini söyledi.

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucuABD ve Çin arasında tırmanan ticaret savaşı, bugün Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan ek vergi kararları sebebiyle daha da gergin bir hal aldı. “Liberaller, Trump bir ticaret savaşı başlattı diye ağlıyor” diyen ABD Başkanı, konuyla ilgili eski ABD başkanlarını da hedef alan bir tweet attı.

“ABD’yi temsil eden aptal ve beceriksizler”

Trump, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından yaptığı paylaşımda, “‘Çin’le ticaret savaşında değiliz, o savaş uzun yıllar önce ABD’yi temsil eden aptal ve beceriksiz kimselerce kaybedildi. Şimdi yıllık 500 milyar dolarlık ticaret açığımız ve 300 milyar dolarımızın çalındığı fikir hırsızlığı var. Bunun devam etmesine izin veremeyiz” dedi.

Süreç nasıl gelişti?

ABD Başkanı Trump, Çin’den ithal edilen bazı ürünlere yeni gümrük vergisi getiren kararı geçen ay imzalamıştı. Buna göre, Çin’e 10 farklı sektörde 50 milyar dolardan fazla ek gümrük vergisi getirilecek. Çin’den ithal edilen 100’den fazla ürün karardan etkilenecek.

Trump’ın kararına karşı Pekin de harekete geçmiş, misilleme olarak, ABD’den ithal edilen 128 ürüne ek gümrük vergisi uygulama kararı almıştı.

Trump’ın, Çin karşısında ticaret açığını düşürme amacıyla aldığı kararın, dünyanın iki büyük ekonomisi arasında ticaret savaşına yol açmasından ve dünya ekonomisini etkilemesinden endişe ediliyor.

Kaynak: TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir