Avrupa

AB zirvesinden çıkan sonuçlar neler?

UHA HABER / Uluslararası Kamuoyunun yakından takip ettiği tarihi Avrupa Birliği Liderler Zirvesi sona erdi. 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını Brüksel’de bir araya getiren iki günlük zirvede Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın üyelik müzakerelerine başlaması bloke edildi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude bu kararaı ‘tarihi bir hata’ olarak niteledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKEuroNews‘te yer alan Gülsüm ALAN‘ın haberine göre, Zirvede Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı da ele alındı. harekat nedeniyle Türkiye’ye tepki çıkan zirvede, operasyonun durudurulması ve Türk askerlerinin bölgeden çekilmesi için çağrı yapıldı.

Liderler Türkiye hakkında ne dedi ?

Avrupalı liderler, perşembe akşamı geç saatlerde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda başlattığı askeri harekatı ve AB tarafından “yasadışı” olarak değerlendirilen Kıbrıs açıklarında devam eden sondaj çalışmalarını masaya yatırdı.

Avrupa Birliği Konseyi tarafından yayımlanan sonuç bildirgesinde “Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında varılan anlaşmanın “not edildiği” bildirildi.

Bildirgede, “AB, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusundaki tek taraflı askeri harekatını kınıyor.” ifadesine yer verilirken, harekatın, Avrupa güvenliğini ve IŞİD ile mücadeleyi tehdit ettiği vurgulandı.

Bildirgede, üye ülkelerin, 14 Ekim tarihindeki AB Dış İlişkiler Konseyi’nde konuya ilişkin alınan kararları onayladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’ye yeniden askeri harekatına son vermesi, birliklerini geri çekmesi ve uluslararası insani hukuka uyması çağrısında bulunuyoruz. 14 Ekim’deki Konsey kararlarının ardından üye ülkelerin silah ihracatını askıya aldığını hatırlatıyoruz.”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili de 14 Ekim’deki AB Dış İlişkiler Konseyi’nde alınan kararların onaylandığı belirtilen bildirgede, AB’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile birlik içinde olduğu vurgulandı.

AB ülkeleri Brexit anlaşmasını onayladı

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde üye ülkeler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik yeni Brexit anlaşmasını onayladı.

İngiltere ile Brüksel arasında yoğun müzakereler sonucunda zirvenin başlamasına saatler kala anlaşmada iki tarafı da tatmin eden değişiklikler yapıldı. Daha sonra metin, 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının onayına sunuldu.

1982 yılından bu yana ilk defa İngiliz Parlamentosu bir cumartesi günü olağanüstü toplanarak yeni Brexit anlaşmasını oylayacak. Fakat İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz temmuz ayında parlamentodaki çoğunluğu kaybetti.

Anlaşmanın onaylanması için 320 oya ihtiyaç duyuluyor, İngiltere başbakanının ise parlamentoda sadece 288 milletvekili bulunuyor. Bazı partiler anlaşmayı desteklemeyeceklerini duyurdu.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın üyelik müzakerelerine başlaması bloke ediliyor

Avrupa Birliği liderler zirvesinde ön plana çıkan konular arasında genişleme de yer alıyordu. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine başlaması bazı üye ülkeler tarafından engelleniyor.

Bu ülkeler arasında, genişleme sisteminin tamamen reforme edilmesi gerektiğini belirten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bulunuyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker söz konusu ülkelere yeşil ışık yakılmamasının “tarihi ağır bir hata” olduğunu ifade etti. Juncker, “Biz bu ülkelere gidip bazı sözler veriyoruz, genişlemenin yapılamaması ağır bir hata” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, “Avrupa Birliği bazen karar almakta gecikiyor, lütfen çabalarınızı sürdürmeye devam edin, hayal kırıklığına uğradığınızı anlayabiliyorum.” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker uzun vadeli bütçenin onaylanması konusunda da üye ülkelerin hızlı hareket etmesi gerektiğini aksi taktirde çalışmaların gecikeceğini ifade etti.

HABER : Gülsüm ALAN

BRÜKSEL, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir