Avrupa

AB üyesi İrlanda da anlaşmasız Brexit için tedbir planı açıkladı

İrlanda Brexit’in anlaşmasız olarak gerçekleşmesi ve Birleşik Krallık’ın Kuzey İrlanda ile birlikte Avrupa Birliği’nden keskin ve sert bir çıkış yapması halinde meydana gelecek duruma karşı ilk tedbir planını açıkladı.

‘Stark’ adı verilen 130 sayfalık planda gıda ve ilaç gibi aciliyet gerektiren alanlara odaklanıldı.

Bunun yanı sıra ülkenin kendi liman ve havalimanlarına yönelik altyapı çalışmalarına hız verileceği belirtiliyor.

İrlanda ayrıca ülkenin sağlık sisteminden Kuzey İrlanda ile ortak olan elektrik piyasasına kadar her şeyi koruma altına almak için düzenlemeler ve yasalar çıkaracak.

İrlandalı yetkililer İngiltere ve Kuzey İrlanda’dan İrlanda’ya giden TIR trafiğinde ciddi aksamalar ve yoğunluklar yaşanacağını bunun ticarete ekonomiye ve pek çok yan sektöre olumsuz yansımaları olacağını belirtiyor.

Nasıl bir sınır uygulaması olacağı belirsiz

İrlanda’da Birleşik Krallık’taki kadar gıda sıkıntısı yaşanması beklenmese de ilaçlara ilişkin olarak acil ek tedbirler alınmaya şimdiden başlandı. Stark planı Brexit’in en kritik meselesi olan 500 km’lik Kuzey İrlanda sınırı için nasıl bir sınır kontrolü uygulanacağına dair bir açıklama içermiyor. AB üyesi İrlanda ile Birleşik Krallık’ın parçası olan Kuzey İrlanda arasında fiziki bir sınır olmadan AB tek pazarının nasıl korunacağı hala belirsizliğini koruyor.

İrlanda hükümeti Kuzey İrlanda’ya karşı fiziki bir sınır konmasının imkansız olduğunu, böyle bir girişimin 20 yıllık barışı tehlikeye atacağını ileri sürüyor. 1960 ila 1998 yılları arasında Katolik İrlandalı milliyetçiler ile İngiltere yanlısı Protestan İrlandalılar arasında binlerce kişinin hayatını kaybettiği şiddet olayları yaşanmıştı.

EuroNews, UHA HABER

 

 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir