Gündem

AB-Türkiye ortak açıklamasında hukukun üstünlüğü vurgusu

Ankara’da AB ve Türkiye’yi bir araya getiren görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı. Açıklamada Türkiye’de hukukun üstünlüğünün sağlanması için kararlı eylem beklendiği dile getirildi.

Türkiye ve Avrupa Birliği Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog toplantısı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ı bir araya getirdi.

Ankara’da yapılan toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada hukukun üstünlüğüne vurgu yapıldı.

Avrupa Konseyi ve ona bağlı kurumlarla işbirliğinin öneminin altının çizildiği açıklamada Türkiye’den “15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan hukukun üstünlüğü ve temel haklar konusundaki gidişatın tersine döndürülmesi için kararlı eylem” beklendiği dile getirildi.

Açıklamada AB’nin işler bir demokrasinin önemli parçası olarak gördüğü açık ve kucaklayıcı sivil toplum alanını korumak ve genişletmek için işbirliği yapacağı da vurgulandı.

Vize muafiyeti masadaydı

Ankara’daki görüşmede Türkiye’ye vize muafiyeti sağlanması için diyaloğun sürdürülmesi için tarafların niyetli olduğu da vurgulandı.

Ortak açıklamada Türkiye’nin ikinci nesil pasaportlara geçişe başladığı belirtilirken, Türkiye ve Europol arasında kişisel bilgi paylaşımı alanında işbirliğinin 30 Kasım’da başlayacağı aktarıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından vize serbestisi için yerine getirilmesi gereken 72 kriterden altısının kaldığını belirterek, bir an önce bu kriterleri tamamlamak istediklerini belirtmişti.

Açık diyalog vurgusu

AB ile yapılan ortak açıklamada Ankara-Brüksel ilişkilerinin stratejik öneminin altı çizildi.

Türkiye’nin AB sürecinin ekonomik, sosyal ve siyasi reformları gerçekleştirmek için önem taşıdığının vurgulandığı açıklamada, tarafların dürüst ve açık diyaloğa hazır olduğu belirtildi.

Ankara’daki basın toplantısında AB’yi siyasi engeller çıkarmakla eleştiren Çavuşoğlu, “Türkiye’yi dışlayan, aday ülke olduğunu inkar eden açıklamaların faydası yoktur” demişti.

Terörle mücadelede iş birliğini artırmak için güçlü iradeye vurgu yapılan ortak açıklamada, PKK ve DHKP-C’nin, AB’nin terör eylemlerine dahil olan kişiler, gruplar ve oluşumlar listesinde yer almaya devam ettiği bilgisi yer aldı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir