Avrupa

AB Türkiye-Libya Anlaşmasına Yanıt Vermeye Hazırlanıyor

UHA HABER / Türkiye ve Libya’nın uluslararası alanda tanınan hükümetinin Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasıyla güvenlik ve askeri işbirliğinin genişletilmesine yönelik anlaşmalar imzalamasının ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri nasıl karşılık vereceklerini tartışmak üzere bir araya geldi.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

Geçen hafta imzalanan anlaşmalar Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmaları konusunda Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır’la uzun süredir devam eden ihtilafını tetikledi. Yunanistan bu nedenle Cuma günü Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı etmişti.

Toplantıya başkanlık etmeden önce AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konuşulacak konunun yaptırımlar olmadığını, Türkiye ve Libya arasında varılan ve yalnızca birkaç gün önce kamuoyuyla paylaşılan anlaşmanın inceleneceğini kaydetti.

Coğrafi olarak Türkiye ve Libya arasında kalan Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır anlaşmanın uluslararası kanunlara aykırı olduğunu savunuyor. Yunanistan ve Kıbrıs’ın AB’deki bazı müttefikleri de aynı görüşte.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, “Hollanda her zaman uluslararası kanunun savunucusu oldu. Bu konuda Yunanistan’ın yanındayız. Uluslararası kanunlar uygulanmalı” dedi.

Her ne kadar NATO müttefiki olsalar da Yunanistan ve Türkiye aralarında Ege denizi kıta sahanlığı sorunu da olmak üzere onlarca yıldır süren birçok anlaşmazlık yaşıyor. İki ülke 1970’lerden bu yana üç kez savaşın eşiğine kadar geldi.

BRÜKSEL, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir