Avrupa

AB anlaşmasız Brexit halinde üye ülkelere 780 milyon euro yardım yapacak

UHA HABER / İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılma ihtimaline karşı hazırlık yapan Avrupa Birliği, Brexit şokunu atlatmaları için üye ülkelere tahsis edilmek üzere 780 milyon euroluk bir yardım paketi devreye sokacaklarını duyurdu. Destek sağlanacak ülkelerin başında İrlanda geliyor. İrlanda Merkez Bankası’nın verilerine göre İngiltere’nin anlaşmasız AB’den çıkışı halinde bu ülkede 34 bin kişi işsiz kalabilir. Belçika, Hollanda, Almanya, Danimarka ve İspanya ekonomilerinin de benzeri şekilde ciddi anlamda etkilenmesi bekleniyor.

İki ayrı fon devreye sokulacak

Avrupa Komisyonu’nun yaptığı yazılı açıklamada 780 milyon euroluk yardım paketinin iki ayrı fondan sağlanacağı belirtildi. 2002 yılında doğal afetler için oluşturulan ‘acil dayanışma fonundan‘ 600 milyon euro ayrılacak. Yetkililer üye ülkelerin bu yıl sel baskını, volkan patlaması gibi çok az sayıda doğal felaket ile karşı karşıya kaldıkları gerekçesi ile bu fonun “istisnai” olarak Brexit ‘depremi’ için kullanılabileceğini belirtiyor.

Para yardımının 180 milyon euroluk geri kalan bölümü ise fabrikalar kapandıktan sonra işini kaybedecek işçiler için oluşturulan “Avrupa Küreselleşme Uyum Fonu”ndan karşılanacak.

AB zirvesi 17-18 Ekim’de yapılacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson anlaşmalı bir Brexit gerçekleşmesi için Avrupa Birliği’nin İrlanda sınırıyla ilgili ‘backstop‘ önleminden vazgeçmesini istiyor ancak İngiltere, İrlanda adasında sınır oluşturulmaması için henüz alternatif bir plan önerisinde bulunmadı.

Johnson anlaşmada değişiklik yapılmaması halinde AB’ye 39 milyar sterlinlik ‘ayrılık ücretini’ ödemeyi reddediyor. Avrupa Birliği yetkilileri ise bu durumunun gelecekte taraflar arasında yapılması öngörülen serbest ticaret anlaşmasını riske sokabileceği görüşünde.

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, 17-18 Ekim tarihinde Brüksel’de bir araya gelerek atılan adımlar doğrultusunda Brexit sonrası planını görüşecek.

HABER : Gülsüm ALAN

BELÇİKA, Euronews, UHA HABER

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir