Ekonomi

AB ABD’yle Resmi Ticaret Görüşmeleri için Yeşil Işık Yaktı

UHA HABER / Avrupa Komisyonu, endüstriyel ürünler üzerindeki gümrük vergilerinin azaltılması ve şirketlerin ürünlerinin AB ve ABD standartlarına uyumunu kolaylaştırması konularında ABD ve AB arasında resmi ticaret görüşmeleri yapılmasına yeşil ışık yaktı.

Komisyon’un Ocak ayında sunduğu iki yönerge AB üyelerinin büyük çoğundan destek görmüştü.

Avrupa Birliği ve ABD arasındaki ticari anlaşmazlıkta Temmuz ayında Başkan Trump’ın AB üretimi otomobillere gümrük vergisi uygulamaktan vazgeçmesiyle bir yumuşama yaşanmıştı.

ABD hala AB’den aldığı çelik ve aluminyuma gümrük vergisi uyguluyor. Trump Salı günü 11 milyar dolar değerinde AB ürününe hava taşıtları sübvansiyonu konusunda uzun süredir yaşanan bir tartışmayla bağlantılı olarak gümrük vergisi uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu.

AB ve ABD Temmuz ayında yaptıkları ortak bir açıklamada otomobil dışındaki endüstriyel ürünler üzerindeki gümrük vergilerinin kaldırılması hedefine değinmişlerdi.

AB kaynakları her iki tarafın büyükelçilerinin görüşmeyi kabul ettiklerini kaydetti.

Trump yönetimi AB tarım pazarına geniş kapsamlı erişim istiyor. Ancak AB Komisyonu görüşmelerin çiftlik ürünleri ticaretinde gümrük vergileri konusu yerine otomobil ticareti konusunda yapılmasını istiyor.

Otomobil ve oto parçası ihracatı AB genelinin yarısından fazlasını oluşturan Almanya, ticaret görüşmelerinde otomobil başlığının açılması konusunda baskı yapıyor.

Almanya Volkswagen, Mercedes üreticisi Daimler ve BMW gibi otomobil üreticilerini muhtemel gümrük vergilerinden kurtarmaya çalışıyor.

ABD’nin ticaret temsilcisi gümrük vergilerine konu olan 11 milyar dolar değerinde AB ürünlerinden oluşan bir listeyi görüşmek için öneride bulundu.

Listedeki ürünler ticari hava taşımacılığından süt ürünlerine ve şaraba kadar geniş bir yelpazeye sahip. Bunların Avrupa’nın Airbus sübvansiyonuna misilleme niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu ise ABD’nin Boeing sübvansiyonlarına misilleme yapmak için plan yapmaya başladığını belirtti.

Her iki taraf da bir diğerinin uçak şirketine verdiği sübvansiyonların kanunsuz olduğunu söylüyor.

BERLİN, UHA HABER

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir