Avrupa

AB 30 milyon Euro’luk proje ile Avrupa Üniversiteleri arasında işbirliğini güçlendirecek

Avrupa Komsiyonu, Erasmus+ programına ayrılan fonları 2019 yılında bir önceki yıla göre 300 milyon Euro düzeyinde artırdı. Bu bütçenin 30 milyon Eurol’uk kısmınınsa Avrupa Üniversiteleri’ne ayrılması kararlaştırıldı.

Avrupalı gençlerin eğitimine ayrılan toplam 300 milyar Euro’nun 30 milyonluk kısmı Avrupa Üniversiteleri’ne ayrılacak.

Yeni proje Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları tarafından geçtiğimiz kasım ayında karara bağlanmıştı. Avrupa Birliği 2025 yılına kadar “Avrupa eğitim alanını” oluşturmak istiyor.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında dil, sınır ve bölüm engellerinin kaldırılması ve ortak becerilerin daha aktif bir şekilde kullanılması hedefleniyor. Pilot proje kapsamında birçok üniversite desteklenerek Avrupa Birliği kimliğinin güçlendirilmesi sağlanacak, işbirliği de güçlendirilecek.

Eğitimden sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Tibor Navracsics yaptığı açıklamada: “Avrupa Komisyonu 2025 yılına kadar kurulması beklenen Avrupa Eğitim Alanı konusunda taahhütlerini yerine getiriyor. Bizler araştırmaların, ilimin, öğrenimin sınırlara takılmasını istemiyoruz. İnovasyona engel olan duvarlar ortadan kalkacak. Avrupa Üniversiteleri yüksek eğitim alanını tamamen değiştirecek. Bütün bunlar Erasmus+ fonları sayesinde hayata geçirilecek.” dedi.

Brüksel tasarruf amaçlı birçok alanda kesintiye gitmeyi planlıyor ancak eğitim konusuna dokunmak söz konusu değil. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daha önce önerdiği projeyi dikkate alan Avrupa Komisyonu yetkilileri, Avrupa üniversitelerinin dünyadaki üniversiteler ile rakebet edemediğini, bunun önüne geçilmesi gerektiği ifade etti.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), yayımladığı “Eğitime Bir Bakış 2018” raporuna göre, Türkiye’nin eğitime katılımda OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldığı ortaya çıktı

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir