Gündem

8 Ocak’ta Washington’da Kritik Toplantı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD arasında oluşturulan çalışma gruplarının 8 Ocak’ta Washington’da toplanacağını, toplantılarda Amerika’nın Suriye’den çekilme sürecinin de masaya yatırılacağını açıkladı.

Çavuşoğlu TRT’ye yaptığı açıklamada, iki ülke arasında üç ortak çalışma grubunun kurulduğunu hatırlatarak, “Tüm bu üç komisyon da 8 Ocak’ta Washington’da toplanacak. Suriye’den ABD’nin çekilmesi ve birlikte nasıl koordine ederiz, hepsi bu toplantılarda ele alınacak. Bundan sonra koordinasyonu birlikte sürdürme konusunda en son (ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo’yla yaptığımız telefon görüşmesinde mutabık kaldık” diye konuştu.

Fırat’ın doğusunda yapılacak operasyonun ertelenmesi kararıyla ilgili olarak Çavuşoğlu, ‘‘ABD çekileceğim dedikten sonra dost ateşi olmaması için bu süreyi erteleyebiliriz, fakat bu bizim ileride başlatacağımız operasyonlardan vazgeçeceğimiz anlamına gelmez’’ dedi.

Çavuşoğlu ayrıca ‘‘ABD, YPG/PKK’yı ortak görüyorsa ABD için bu durum çok vahimdir’’ dedi. ABD’nin Suriye’deki “teröristlere” verilen silahları geri almasını defalarca söylediklerini kaydeden Çavuşoğlu, ‘‘Hepsinin geri alınması mümkün değil ama bu konudaki beklentimizi net bir şekilde muhataplarımıza ilettik’’ dedi.

ANKARA, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir