Şehir Haberleri

“7. Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu”

UHA HABER / İstanbul Büyükşehir Belediyesi KUDEB, yerli ve yabancı akademisyenler ile sektör temsilcilerinin katılımıyla 15-16 Nisan’da düzenlenecek uluslararası “7. Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu”na ev sahipliği yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) Ahşap Eğitim Atölyesi tarafından yedinci kez düzenlenen “Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu- Symposıum On Restoratıon And Conservatıon of Tradıtıonal Tımber Structures 7”, 15-16 Nisan 2019 tarihlerinde Beşiktaş’taki Conrad İstanbul Bosphorus Otel’de gerçekleştirilecek.

Ahşap ve koruma dünyasını bir kez daha buluşturacak uluslararası sempozyumda; “Dünyada Ahşap Sektörü ve Koruma Çabaları”, “Restorasyon, Konservasyon ve Onarım Uygulamaları”, “Modern Ahşap Yapılar Oturumu” ile “Arkeolojik Ahşabın Korunması ve Restorasyonu” başlıklı oturumlar düzenlenecek.

Sempozyuma İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, İtalya, Rusya, Norveç ve Avusturya’dan katılacak akademisyenler ile sektör temsilcileri, ülkelerindeki ahşap yapılara yönelik restorasyon ve koruma çalışmaları hakkında sunumlar gerçekleştirecek.

Türkiye’den katılacak akademisyenler de başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok bölgesindeki ahşap yapıların korunması ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler verecek.

“Ahşap Dünyayı Nasıl Kurtarabilir?” başlıklı sunumda, ahşap mühendisliği ile endüstriyel ahşap ürünlerin; üretim, inşa, analiz ve onarım süreçleri irdelenecek. “Yenikapı Batıklarında Demir Bileşenlerinin Neden Olduğu Bozulmalar ve Çözüm Önerileri” başlıklı sunum ise, İstanbul’un derin tarihine ışık tutacak.

Uluslararası ahşap akademisi ile ahşap sektörü, sempozyumda modern ve tarihi ahşap yapılarla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacak. İBB Bürokratları, akademisyenler ile koruma konusunda yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyum, üniversite öğrencilerine, özel sektördeki ahşap uzmanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve ahşap yapı kullanıcılarına da açık olacak.

İBB KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi, “Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı” kursiyerlerinin çalışmalarından örneklerin yer alacağı “Geleneksel Ahşap Yapı Elemanları” sergisini de sempozyumla eş zamanlı olarak açacak.

Sempozyum programı ve ayrıntılı bilgiler www.ibb.gov.tr/kudeb sayfasında yer alıyor. Katılımcılar, bu web sayfasındaki online katılım formunun doldurarak sempozyuma kayıt yaptırabiliyor.

İSTANBUL, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir