Gülnur AYDOĞAN Yazarlar

DSÖ uyardı: Kanser yoksul ülkelerde artıyor

Değerli okurlar, Dünya Sağlık Örgütü, önümüzdeki on yıllarda yoksul ülkelerde kanser vakalarının çok ciddi artış göstereceği uyarısında bulunuyor..

Mustafa Kemal ATATÜRKDünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Dünya Kanser Günü vesilesiyle kamuoyuna sunduğu raporunda, düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde kanser vakalarının 2040 yılına kadar yüzde 81 oranında artış göstereceği belirtiliyor.

Raporda bu ülkelerde sınırlı kaynaklarla hastalıkla mücadele edilmesi, anne ve çocukların bakımının sağlanamaması ve gerekli önlemlerin ihmal edilmesi bu artışa neden olarak gösteriliyor.

Raporda 2018 yılında 18,1 milyon kişiye kanser teşhisi konulduğu ve kanserden 9,6 milyon kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Uluslararası Kanser Araştırması Ajansı Direktörü Elisabete Weiderpass, kanser tedavisinde yaşanan gelişmelerin 2000-2015 yılları arasında varlıklı ülkelerde kanser ölümlerini yüzde 20 oranında azalttığını söylüyor. Ancak bu oran yoksul ülkelerde ise yüzde 5 oranında azaldı.

Weiderpass, dünyadaki bütün kanser hastalarının tedavideki gelişmelerden “eşit olarak faydalanması” gerektiğini kaydediyor.

Raporda kanser vakalarının dünya genelinde ise 2040 yılına kadar yüzde 60 artış göstermesinin beklendiği belirtilirken, DSÖ 23 milyar euroluk yapılacak ek yatırımın yedi milyon insanın kanserden ölmesini engelleyebileceği tahmininde bulunuyor.

Hayat tarzının rolü

Alman Kanser Araştırmaları Merkezi Direktörü Michael Baumann da Alman haber portalı Spiegel’de yer alan değerlendirmesinde, kanser vakalarının yüzde 40’ının spor, sigara içmemek, fazla kilodan kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve az veya hiç alkol tüketmemek gibi sağlıklı bir yaşam tarzıyla engellenebileceğini söylüyor.

Baumann, Almanya’daki kanser vakalarının yılda 500 binden 600 bine yükseldiğine de işaret ediyor.

Öte yandan raporda birçok varlıklı ülkede kanserin kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarının ardından en fazla ölüme neden olan hastalık olduğuna dikkat çekiliyor.

Dünyada en sık rastlanan kanser türünün ise akciğer kanseri olduğu bildiriliyor. Bunu göğüs kanseri ve bağırsak kanseri izliyor. Almanya’da her iki kişiden birinin ömrünün bir döneminde kansere yakalandığı belirtiliyor. Kadınlarda kansere yakalanma riski yüzde 42,6, erkeklerde ise yüzde 47,5 olarak kaydediliyor.

Avrupa Birliği (AB) Sağlık Komiseri Stella Kyriakides de AB Komisyonu’nun kanserle mücadelede “kararlı önlemler” alacağını açıklıyor. Kyriakides, her on kanser vakasından dördünün önlenebilir olduğunu da dile getiriyor..

Bol sağlıklı günler…

  Fzt. Gülnur AYDOĞDU

[UHA Haber Ajansı, 09 Şubat 2020]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir