Türkiye

`5G çalışmaları son sürat devam ediyor`

UHA HABER / Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, 5G çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirterek, “5G`de dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alıp kendi teknolojimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Turhan, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, , tarih boyunca insanoğlunun en kıymetli hazinesinin bilgi olduğunu söyledi.

Turan, her şeyin hiç olmadığı kadar farklılaştığı, zenginleştiği ve süratlendiği bilişim çağında yaşandığını hatırlatarak,”Bilgi, teknik, teknoloji ve bilişim bu çağın kodları diyebileceğimiz 4 temel kavramdır. Artık insanoğlunun hayatı bu 4 temel kavram etrafında şekilleniyor.” dedi.

Bilişimin insan hayatının tam merkezinde bulunduğunu ve temel ihtiyaç haline geldiğini belirten Bakan M. Cahit Turan, geleceğin bilişim dünyasına yön verenlerin olacağını kaydetti.

Turan, bilişimin nimetlerinden herkesin yararlandığını ancak önem arz edenin ona hükmetmek olduğunu işaret ederek, bu konuda bakanlık olarak üzerlerine düşeni bugüne kadar yaptıklarını ve yapmaya da gayret ettiklerini ifade etti.

“Ülkemizin haberleşme alanındaki seviyesini üst sıralara taşıdık” diyen Bakan Turan, “Ulusal Genişbant Stratejimizle, yüksek hız ve kalitede haberleşme altyapılarını ve sunduğumuz hizmetleri ülkemiz geneline yaydık. Bu amaçla uydularımızın yedekliliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi artırmak için Türksat 5A ve 5B uydu projelerini başlattık. Yüzde 100 yerli ve milli uydumuz Türksat 6A’yı da 2021 yılında uzaya fırlatacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan M. Cahit Turhan, kalkınma hedefleri çerçevesinde, bilgi toplumu olma yolunda son dönemde büyük mesafeler kat ettiklerini de hatırlatarak,Türkiye’nin, bilişim teknolojileri alanında yapılan çalışmalarla bugün dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip olduğunu açıkladı.

Türkiye’deki fiber altyapı uzunluğunu 81 binden 350 bin kilometreye çıkardıklarına daişaret eden  Bakan Turhan, Genişbant abonenin yaklaşık 74 milyona, mobil abonenin 81 milyona ve 4,5G abonesinin ise 70 milyona ulaştığını belirtti.

Turan, 2023 yılında her eve en az 100 megabit hızında genişbant internet erişimini sağlamayı, fiber abone sayısını da 10 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Uçtan Uca Yerli ve Milli Haberleşme Şebekesi” için çalışmalar başlattıklarına de değinen Bakan M. Cahit Turhan, kendi ürettikleri baz istasyonları ile 4,5G üzerinden haberleştiklerini ve 5G için çalışmaların son sürat devam ettiğinin altını çizdi.

Bakan M. Cahit Turhan, 5G’de dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alıp, kendi teknolojimizi geliştirmeyi hedeflediklerini ve siber güvenlikte dışa bağımlılığı azaltmak için Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem verdiklerini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir