Şehir Haberleri

İzmir’de Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Konferansı

UHA HABER / Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı ÇAÇAV’ın öncülüğünde Müşerref Mahmut Tınas Ortaokulunda Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları konusunda konferans düzenlendi.

Konferansta konuşmacı olarak çocuk hakları alanında çalışmaları ile gündeme gelen İzmir barosu önceki dönem baro başkanı Avukat Aydın Özcan İle Psikolojik Danışman Sıla Salantur katıldı.

İzmir eski Baro Başkanı Avukat Aydın Özcan, katılımcı öğrencilere çocuk haklarının ve çocuk işçiliğinin gerek Türkiye gerekse Dünya genelindeki hakları ile karşı karşıya kaldıkları sorunları örnekler vererek anlattı.

Baro Başkanı iken İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin adliye birimi hizmete sokan Av. Özcan, Türkiye’deki çocuk işçilerin karşı karşıya kaldıkları önemli sorunları ve mağduriyetleri bulunduğuna dikkat çekti.

Av. Özcan, 2018 yılında çocuk işçileri çalıştıran sadece 23 işletmeye para cezasının uygulandığını hatırlatarak, çocukların tehlike arzeden bir çok iş dalında özellikle tarım, inşaat ve madencilik alanında  tehlikeli işlerde çalıştırıldıklarını söyledi.

Tehlikeli işlerde çalışan çocukların zaman zaman uzuv kaybına, hayati tehlike arzeden işler nedeniyle hayatını kaybetmesine rağmen ailelerin değişik şekillerde ikna edilerek şikayet haklarının engellendiğini ifade eden Av. Aydın Özcan, cezasız kalan eylemlerin bu konuda suç işlenmesini teşvik ettiğini belirtti.

Av. Özcan, Savaş ve terörizmin çocukların haklarını başta eğitim hakkı olmak üzere tüm hayallerini ve geleceklerini gasp ettiğini ifade ettiğini ve bu konuda Suriyeli 15 yaşındaki Abdurrahman’ın savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldığını, ekonomik sebeplerle de tekstil sektöründe çalışmak zorunda bırakıldığını ve çocuğun artık “ Doktor Olamam “ dediğini hatırlattı.

İzmir’de Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Konferansı ile ilgili görsel sonucuAv. Aydın Özcan ayrıca, Ülkemizde özellikle tarım alanında pamuk ve fındık toplama sezonlarında çocukların küçük ücretlerle sezonluk çalıştırıldığını, başta iş kazası ve değişik istismar, şiddet olaylarına maruz kaldıklarını bu konularda denetimin yetersiz olduğunu belirtti.

Psikolojik Danışman Sıla Salantur da uzmanlık alanında çocuk işçiliği konusunda deneyim ve bilgilerini paylaşarak, çocukların maruz kaldıkları hak ihlalleri karşısında ne yapmaları gerektiği ve bu konularda başvurabilecekleri, iletişim kurabilecekleri kişi ve kurumları oyun aktiviteleriyle anlattı.

Soru cevap şeklinde konu işlenirken, özellikle dinleyici öğrencilerin kötü niyetli kişilerin çocukları kullandıklarına dair gördükleri örnekleri paylaşması ise ilgiyle izlendi.

Son olarak Avukat Aydın Özcan, öğrencilere gerek ailelerinin gerekse devletin vermiş olduğu eğitim hakkı ve olanaklarını çok iyi değerlendirerek kendilerini geliştirmelerini ve mutlaka yabancı bir dili çok iyi öğrenmeleri gerektiği kaydetti.

[UHA Haber Ajansı, 01 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir